E-fatura, finansmana erişimi kolaylaştıracak

Yeni Türk Ticaret Kanunu (YTTK) hükümleri doğrultusunda, yeni yılla birlikte e-fatura uygulaması da yürürlüğe girdi.

E-fatura, finansmana erişimi kolaylaştıracak
20 Ocak 2014 Pazartesi 12:03

Yeni Türk Ticaret Kanunu (YTTK) hükümleri doğrultusunda, yeni yılla birlikte e-fatura uygulaması da yürürlüğe girdi. 1 Eylülde de e-defterin zorunlu hale geleceği bildirilirken, Adana Ticaret Odası (ATO) üyelerine konuyla ilgili uyarılarda bulunuldu.

Finansbank Nakit Yönetimi, Dış Ticaret ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Saruhan Doğan, e-fatura sayesinde işletmelerin finansman imkanlarına daha kolay ve hızlı ulaşabileceklerini vurguladı.

ATO ve Finansbank işbirliğiyle e-fatura ve e-fefter uygulamalarının anlatıldığı seminer düzenlendi. Seminerde, teknolojinin ilerlemesi ve ticaretin teknolojiye uyumu sonucu ticari hayatın önemli birer parçası durumuna gelmesi beklenen e-fatura ve e-defter uygulamalarının önemine değinen ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halis Bayrak, firmaların büyük bölümüne elektronik fatura ve elektronik defter uygulamasına girme zorunluluğu getirildiğinden, iş dünyasının bu düzenlemelere hazırlanması ve değişimi yakından takip etmesi gerektiğini söyledi.

E-fatura uygulaması ile tek format ve standarda göre satıcı ve alıcı arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturabilmenin hedeflendiğini belirten Bayrak, “Başka bir deyişle, şirketlere başta iş gücü ve zaman olmak üzere kağıt, baskı, arşivleme ve defter tasdiki gibi birçok alanda tasarruf sağlanması ve sahte belge mağduriyetlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Bildiğiniz gibi ilk başta sadece tüzel kişilerin e-fatura siteminden yararlanmaları mümkünken; sonradan çıkarılan tebliğ ile gerçek kişilerin e-fatura kullanabilmesine de imkan yaratılmıştır. Bu nedenle önümüzdeki süreçte ticaretin tamamen elektronik ortama taşınacağı düşünülecek olursa, tüm firmalarımızın altyapılarını bu sisteme göre tamamlamaları gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Daha sonra konuşan Finansbank Nakit Yönetimi Dış Ticaret ve Yatırım Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saruhan Doğan da “Bizce mümkün” yaklaşımı ile çözümler sunan Finansbank’ın iştiraki olarak; Cybersoft ortaklığı ile kurulan e-Finans’ın, başta e-Fatura ve e-Defter geçişi olmak üzere ticari hayattaki değişimde müşterilerini destekleyerek; yeni dünya ticaretine en hızlı şekilde adapte olmalarını hedeflediğini vurguladı.

Avrupa Birliği’nde bu yıl piyasalardaki toplam e-fatura hacminin yüzde 33’e ulaşmasının beklendiğini, bu oranın dünya genelinde ise yüzde 5 civarında olduğunu kaydeden Saruhan Doğan, Türkiye’de ise e-fatura hacminin henüz binde 5’in altında seyrettiğini bildirdi. Mükellefler açısından üç konunun önemli olduğunu kaydeden Saruhan Doğan, “Bunlardan ilki, teknolojinin pürüzsüz çalışıyor olması. İkincisi güvenilirlik ve e-Faturanın saklanması, üçüncüsü ise fiyatlandırmadır. Biz bu üç konuda da iddialıyız” dedi.

Toplantının son bölümünde ise e-finans Genel Müdür Yardımcısı Okan Murat Dönmez tarafından katılımcılara konuyla ilgili kapsamlı bilgi verildi. Yoğun ilgi gören toplantıda, katılımcıların e-fatura ve e-defter uygulamalarına ilişkin soruları da yanıtlandı.
CİHAN

E-fatura, finansmana erişimi kolaylaştıracak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×