DÜZELTME-Fethiye'de HDP gerginliği

Sayın Abonemiz,Daha önce servis edilen haberde Fethiye Kaymakamı'nın ismi sehven 'Mehmet Ali Karatekeli' olarak yer almıştır.

DÜZELTME-Fethiye'de HDP gerginliği
09 Mart 2014 Pazar 17:48

Sayın Abonemiz,
Daha önce servis edilen haberde Fethiye Kaymakamı'nın ismi sehven 'Mehmet Ali Karatekeli' olarak yer almıştır. Doğrusu 'Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık' şeklinde olacaktır. Haberimizi düzelterek yeniden servis ediyoruz. Saygılarımızla.


Muğla'nın Fethiye ilçesinde açılmak istenen Halkların Demokratik Partisi'nin(HDP) binasına yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Polis, teşkilat binasının bulunduğu sokağı güvenlik çemberine aldı. Tepkili topluluk çatılardan söktükleri kiremitlerle HDP binasını taşladı. Yaklaşık 3 saat süren gerginlik itfaiye ekipleri tarafından HDP tabelası ve bayrağının indirilmesi ile son buldu.

Muğla Fethiye'de HDP ilçe teşkilat binasının açılmak istenmesine tepki gösteren ve sosyal medya üzerinden örgütlenen yüzlerce kişi sağanak yağışa rağmen Salı Pazarı meydanında toplandı. Açılışın yapılmaması ve HDP tabelasının indirilmesini isteyen grup, Dispanser Sokak üzerinde slogan atarak yürüdü. Polis ekipleri HDP binasının bulunduğu 501 Sokak üzerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Çevik kuvvet ve panzerlerin hazır bekletildiği sokağın girişi de barikatlarla kapatıldı. Barikatlar önünde polisle konuşan grup, parti tabelasının indirilmesini istedi.

Bu sırada binaların çatılarına çıkan bazı vatandaşlar çatılardan söktükleri kiremitleri HDP binasına fırlattı. Camları kırılan HDP binasının tabelası da atılan kiremitlerle hasar gördü. Bir grup vatandaş ise HDP teşkilatının bulunduğu binanın en üst katına çıkarak içeri girmeye çalıştı. Elindeki sopayla camları kıran ve tabelaya vurmaya çalışan gruba polis müdahale etti. Bu sırada ellerinde Türk bayrakları ile bir başka grup tabelayı indirmek için HDP binasının yan kısmından girişimlerde bulundu.

Bu sırada olay yerine gelen Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık gruba sakin olmaları ve dağılmaları konusunda uyarılarda bulundu. Kaymakam'ı dinlemeyen kalabalık polis ekiplerinin üzerine yürümeye devam etti. Kalabalığı sakinleştirmek için bu defa Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı olay yerine geldi. Kalabalığa HDP bayrağının ve tabelasının indirileceği sözünü veren Saatcı, alanı boşaltmalarını istedi. Muğla Emniyet Müdürü ile görüşme yapan Saatcı, sorumluluğu üzerine aldığını belirterek, HDP binasının bulunduğu sokağa itfaiye ekiplerini getirtti. Yaklaşık 3 saat devam eden gerginlik, HDP tabelasının indirilmesi ile son buldu.

Parti binasından sökülerek yere düşen tabelayı kalabalığa vermeye çalışan bir kişi ile HDP bayrağını yakmak isteyen bir kişi polis tarafından engellendi. Tabelanın indirilmesi ve yerine Türk bayrağı asılmasının ardından kalabalık dağıldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×