Dünyada ilk defa uygulanan konteyner şehir

Öncüpınar Konteyner Kentinin kapasitesi dünyada ilk defa uygulanan çift katlı konteynerlerle 26 bine çıkıyor..

Dünyada ilk defa uygulanan konteyner şehir

Kilis Valisi Süleyman Tapsız yaptığı izahatda, "2012 Mart ayında inşası tamamlanan Öncüpınar Konteyner Kenti, 315.000 m² sektör üstünde kurulan 2.000 konteynerde 15.000 Suriyeli’yi konuk etmektedir. Malum ihtiyaçlar çerçevesinde var kampın kapasitesinin arttırılabilmesi amacıyla 2014 yılı başında çalışmalara başlanmış olup bu çerçevede 100 bin metrekarelik sektör kamp sahasına dahil edilmiştir" dedi.

Çalışmanın dünyada ilk defa uygulandığını ve uygar yapıda olduğunu izah eden Vali Tapsız, "Ek sektör üstünde inşa edilecek konteynerler süreç arasında elde edilen deneyim ile tekrardan dizayn edilerek hem sektör hem kullanım hem de altyapı masrafları bakımından enfazla verimlilik hesapları ile valiliğimiz nedeni ile projelendirilmiştir. İnşa edilecek yeni konteynerler çift katlı şekilde projelendirilmiş olup ek sektör üstünde bin 250 tane çift katlı konteyner yerleştirilecektir. Genişleme çalışmaları için lüzumlu altyapı AFAD nedeni ile TOKİ vasıtası ile takribî 14 milyon TL bedelle ihale edilmiş olup 2015 Mart ayı arasında inşası tamamlanacaktır. Kampın kapasitesi 26 bine çıkmış olacaktır" dedi. 

Vali Tapsız son olarak, "bin 250 tane çift katlı konteyner ise Kuveyt merkezli IICO (International Islamic Charitable Organization) kurumu nedeni ile İHH vasıtası ile ihale edilmiş olup konteyner montaj çalışmaları yüzde 50 oranında tamamlanmıştır. Öncüpınar Konteyner Kent Genişleme projesi tamamlandığında dünyanın en uygar konteyner kenti şekilde hizmete girecektir" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×