Dünya Yenikapı'da tarihi bir güne tanıklık edecek

Türkiye tarihinin en nadir günlerinden birisi bugün İstanbul Yenikapı Meydanı'nda yaşanacak. Türkiye'de ilk kez farklı görüşlere sahip partileri AK Parti, CHP ve MHP ülkenin birlik ve beraberliği için aynı meydanda aynı amaç için toplanacak. Meydanda en az 4 milyon kişinin toplanması bekleniyor.

Dünya Yenikapı'da tarihi bir güne tanıklık edecek
06 Ağustos 2016 Cumartesi 18:59

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz akşamından itibaren meydanlara çıkan vatandaşların son ve en güçlü şekilde sesini duyuracağı alan olacak Yenikapı tarihi güne hazırlanıyor. Türkiye tarihine damgasını vuracak bu tarihi buluşmada ilk kez AK Partisiyle, CHPsiyle, MHPsiyle bütün vatandaşlar aynı alanda aynı amaç etrafında kenetlenecek. Bu tarihi gün öncesinde alanda çok büyük hazırlıklar yapıldı. Mitingi organize eden devlet yetkilileri şimdiden 4 milyon kişiye göre hazırlıklarını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin birlikte katılacağı ilk miting olma özelliğine sahip bugünü Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenecek "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" için son hazırlıklar yapıldı. YRD İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Karadeniz'in sorumluluğundaki organizasyona 3 ila 5 milyon arasında kişinin katılımı beklenirken, hazırlıklar da buna göre planlandı. Karayoluyla gelecek vatandaşlar için Kazlıçeşme Miting Alanı, 7 bin otobüsün park edebileceği şekilde organize edildi. Vatandaşlar Kazlıçeşme'den yürüyerek, deniz yoluyla ya da Marmaray ile Yenikapı durağında inip, miting alanına gelebilecekler.

TEKNELER VATANDAŞLARI TAŞIYACAK

Yürüyüşü tercih eden vatandaşlar için sahil yolu boyunca belirli mesafelerde su ve ikram istasyonları kuruldu. Deniz yolu için 204 tekne kiralandı. Bu tekneler İstanbul'un 12 değişik noktasından seferler gerçekleştirecek. Ayrıca 50 tekne de Eyüp, Üsküdar, Beşiktaş ve Kadıköy gibi noktalardan ring yapacak.Vatandaşlar, kurulan 165 metal dedektörlü arama kapısından geçtikten sonra şapka ve bayraklarını alarak miting alanına girecekler. Sahnenin sağında ve solunda üçer bin kişilik podyum kuruldu. Protokolün büyük bölümü, şehit aileleri ve gaziler için ayrıldı.

60 METRELİK SAHNE

Kadın katılımcılar, engelliler ve yaşlılar için de plastik sandalye bölümü hazırlandı. Miting alanına 60 metrelik sahne kuruldu. Sesin tüm miting alanından duyulması için de 35 kulede toplam 1 milyon Watt'lık ses sistemi kuruldu. Vatandaşlar, miting alanına gelişlerinde günün anlamına uygun şarkılarla karşılanacak. 

TSK GÖSTERİ YAPACAK

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği ve Türk Silahlı Kuvvetleri Tarihi Osmanlı Bölüğü bir gösteri sunacak. Mehteran takımı, demokrasi şehitlerinin sayısına atıfla 240 kişiden oluşacak.

İLK KONUŞMAYI BAHÇELİ YAPACAK

Ardından demokrasi şehitlerinin fotoğrafları ve isimlerinin ekrana yansıtılacağı bir film gösterimi yapılacak. Film, İngilizce alt yazılı olarak sunulacak. Ayrıca şiirler okunacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile parti liderlerinin alana gelişiyle asıl programa geçilecek. İstiklal Marşı ile başlayacak program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam edecek. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez öncülüğünde dua edilecek.İlk konuşmayı, programda değişiklik olmadığı takdirde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli yapacak. Ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sonra da Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım konuşacak. TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasıyla miting tamamlanacak.

Organizasyonda sunuculuğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yer aldığı mitinglerde sunuculuğu üstlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Genel Koordinatörü Orhan Karakurt yapacak.

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN SON ÇAĞRI

Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşları yarın Yenikapı'da yapılacak "Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde buluşmaya çağırdı. Yıldırım, "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından, "Hep beraber Yenikapı'da buluşalım. Tek ses, tek nefes, tek yürek olalım." paylaşımında bulundu. Başbakan Yıldırım, paylaşımında, Cumhurbaşkanlığınca hazırlanan, üzerinde miting katılımcılarına ait bilgiler ve "Zafer Demokrasinin, Meydanlar Milletindir" sloganının yer aldığı afişe de yer verdi.

TÜM TÜRKİYE'DE MEYDANLARDAN CANLI İZLENECEK

Miting Türkiye'nin 81 şehrinde meydanlara kurulacak dev ekranlardan izlenecek. Ankara Valiliği, yarın Yenikapı'da düzenlenecek Demokrasi ve Şehitler Mitingine destek vermek üzere vatandaşları Kızılay Demokrasi Meydanı'na davet etti

Ankara Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) devleti ele geçirmek için kalkıştığı darbe girişiminin, aziz milletin vatanına bağlılığı ve sağduyusuyla bertaraf edildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla sokaklara çıkan kahraman vatan evlatlarının, canlarını feda ettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kazan'dan Kızılcahamam'a, Polatlı'dan Mamak'a kadar tüm ilçelerimizden yollara düşen Ankaralılar, başkentlerini düşman işgalinden korumuş, TBMM'ye, milli iradesine sahip çıkmış ve darbecileri alaşağı etmiştir. Pazar günü saat 17.00'de kahraman şehitlerimizi anmak, milletimizin demokrasiye sahip çıkışını bir kez daha göstermek ve Yenikapı'da Cumhurbaşkanımızın davetiyle tüm siyasi liderlerin katılacağı Demokrasi ve Şehitler Mitingine Ankara'dan destek verebilmek için tüm halkımızı Kızılay Demokrasi Meydanı'na davet ediyoruz."

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×