"Dünya Tütünsüz Günü" etkinliklerine destek verenler ödüllendirildi

Samsun Valiliği İl Tütün Kontrol Kurulu Sekretaryası'nın yürüttüğü Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından "Dünya Tütünsüz Günü" etkinliği kapsamında çalışmada görev alan ve destek verenler ödüllendirildi. Sigarayla mücadelede...

10 Haziran 2014 Salı 15:23

Samsun Valiliği İl Tütün Kontrol Kurulu Sekretaryası'nın yürüttüğü Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından "Dünya Tütünsüz Günü" etkinliği kapsamında çalışmada görev alan ve destek verenler ödüllendirildi.

Sigarayla mücadelede her yöntemin denenmesine rağmen insanların sigarayı içemeye devam ettiğini kaydeden Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, "Sigaranın sağlığa zararları konusunda artık bütün insanlar hemfikir ancak böyle olmasına rağmen yine tüketen de yine insanlar olarak bizleriz. Sigaranın üzerinde 'sağlığa zararlıdır, öldürür' gibi ibarelerin olmasına rağmen bunu içmeye yine devam ediyoruz. Kanser türlerine baktığımızda kadınlarda görülen kanserlerden ilk sıradaki meme kanseridir. Yaklaşık yüzde 40 kadınlarda görülen kanser türleridir. Erkeklerdeki kanser türlerine baktığımızda ilk sırada akciğer kanseri geliyor. Uzmanların bize verdiği bilgiye göre akciğer kanserinin en önemli etkenlerinden birisi de sigara kullanımı veya sigara içilen ortamda bulunulmasıdır. Dolayısıyla erkeklerin bu anlamda daha riskli bir grubu oluşturduğu, sigara konusunda akciğer kanseri ile karşı karşıya kalma boyutunda bir durum söz konusu olduğunu da görüyoruz." dedi.

Eğitim Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen etkilik Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. Ertan Uzun yasakların başlamasından bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ve denetimler hakkında sunum yapmasıyla başladı.

Samsun olarak tütün kullanımı konusunda en duyarlı iller arasında yer aldığını belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal ise, "Kanserin her çeşidinde bir şekilde risk faktörleri arasında yer alan sigara ve tütün ile mücadele konusunda Sağlık Bakanlığı'nın da çok önemli çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmaların her yıl olduğu gibi 31 Mayıs tarihinde genel bir değerlendirilmesi yapılmaktadır. Samsun'daki değerlendirmede de şunu gördük ki, Türkiye'deki en başarılı iller arasındayız. Tütün ile mücadelede ilk 3 il arasındayız. Bu da Samsun için gurur verici bir hadisedir. Tütün kullanımının yaşı giderek azalıyor. Altlara doğru iniyor, lise çağlarına kadar düşüyor. Biz de bir sosyal sorumluluk olarak, bir vatandaş olarak, bir baba olarak, bir aile olarak bununla mücadele etmemiz kesinlikle şarttır. Çünkü bütün hastalıkların etkisinde sigara neredeyse ilk sıradadır." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Samsun'da tütün ile ilgili yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ve çalışmalarda görev alıp, destek veren kurum müdürlerine plaket verildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×