Dünya bu 92 Türk’ü arıyor

Uluslararası Polis Teşkilatı İnterpol'ün dünya çapında kırmızı bültenle arananlar listesinde 92 Türk var.

Dünya bu 92 Türk’ü arıyor
04 Mart 2015 Çarşamba 10:29

Kayıplara karışan adlar cinayetten dolandırıcılığa, uyuşturucudan insan ve aza kaçakçılığına kadar fazla aşırı sayıda iddiayla suçlanıyor. Suça karıştığı iddia edilen insanın görüldüğü yerde tutuklanıp, iade edilmesini belirten kırmızı bültenle aranan Türklerin suç dosyaları da bir hayli kabarık. 92 ad dolandırıcılık, cinayet, silahlı gasp, cinsel suçlar, çocuk kaçırma, kalpazanlık, hırsızlık, uyuşturucu kaçakçılığı bu şeklinde fazla aşırı sayıda suç isnadıyla aranıyor. Kayıp Türklerin kocaman bölümünün 2000 yılından sonra suça karışmış olması ise dikkat çekici. Listede ismi bulunanlar meselesinde arama kararı istek eden devletler içerisinde ise Amerika Birleşik Devletleri’nden Gürcistan’a, Romanya’dan İsveç’e kadar pek fazla aşırı yurt bulunuyor.

İnterpol’ün kayıtlarındaki ‘Kırmızı bültenli’ Türklerin bazılarının profilleri şöyle:

Salih Acarbulut: 1951 doğumlu. ABD yönünden aranıyor. İyi derecede İngilizce ve Türkçe bilen Acarbulut, ABD’nin Tennessee Eyaleti’nde, Amerikalıların Ponzi dediği saadet zinciri yöntemiyle 100 insanın 12 milyon dolarını zimmetine geçirmekten yargılanıyor. İddianamedeki     19 ayrı suçlamanın hepsinden hüküm giymesi biçiminde 330 sene ceza alacak.

Nihat Özmen: İyi derecede İsveççe ve Türkçe bilen Özmen, 43 yaşında. Silahlı soygun ve cinayete teşebbüs suçlarına karıştığı İsveç’i birbirine katan Özmen, her yerde aranıyor.

Hüseyin Özdemir: 1980 Şırnak doğumlu Özdemir, Gürcistan’da seyrüsefer kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Gürcistan makamlarınca aranıyor.

Rami Doğhan: 1964 doğumlu. Azerbaycan’da yönünden aranıyor.  Vergi kaçaklığı suçundan hüküm giyen Doğhan’ın Türkiye’ye kaçmış olabildiği hesap ediliyor.

Prof. Dr. Kenan Demirkol ve Dr. Yusuf Erçin Sönmez: 1957 doğumlu Sönmez ve 1956 doğumlu Demirkol, Kosova’da hukuk dışı böbrek nakli gerçekleştirdikleri iddiasıyla aranıyor. Demirkol ve Sönmez hakkında, Avrupa Birliği’nin Kosova Polis ve Adalet Misyonu’nda (EULEX) görevli uluslararası savcı Jonathan Ratel’in soruşturduğu dosyada yasadışı aza nakilleri ve ticareti yaptıkları öne sürülmüştü.
Çocuğa karşı istismar

Coşkun Boyunsuz: 1967 Gaziantep doğumlu Boyunsuz da suç dosyası kabarmış Türklerden. Kumral saçlı ve mavi gözlü Boyunsuz, Bulgaristan’da tutulduğu cezaevinden firar etti. Bulgaristan yönünden her yerde aranıyor.

Ümit Kaan Ocak: 39 yaşındaki Ocak, iyi derecede İngilizce biliyor. Uyuşturucu trafiği içerisinde olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinin Salt Lake City kentindeki mahalli güvenlik birimleri yönünden aranıyor.

Ahmet Esat Bulkat: Bulkat, 54 yaşında İstanbul doğumlu. İngilizce ve İtalyanca biliyor. Çocuklara karşı istismar suçları, çocuk kaçırma ve sahtecilik suçlarından Georgia eyaletindeki bölge mahkemesince aranıyor.

Burçin Temel: 1985 Türkiye doğumlu Temel, İngilizce biliyor. New York’un Long Island bölgesindeki bir silahlı soygun nedeni ile aranıyor. Kahverengi gözlü ve siyah saçlı. ABD New York - Suffolk mahalli mahkemesinin verdiği yakalama kararı gereğince bütün dünyada aranıyor.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×