Dükkan tadilatına kaldırımları dahil etmeyin

Melikgazi Belediyesi, işyerlerinin tadilatıyla ilgili yapılan çalışmalarda kaldırımla ilgili düzenleme yapılmamasını istedi.

Dükkan tadilatına kaldırımları dahil etmeyin
30 Aralık 2013 Pazartesi 14:13

Melikgazi Belediyesi, işyerlerinin tadilatıyla ilgili yapılan çalışmalarda kaldırımla ilgili düzenleme yapılmamasını istedi. Belediye, özellikle kış aylarında kaygan zemin oluşturulan bazı tadilatların insan sağlığını olumsuz etkilediğini açıkladı.

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yaya yollarında belediye olarak bir düzen ve standart içerisinde yerine getirildiğini çünkü bireyin güvenli ulaşımına büyük önem verdiklerini bildirdi. İlçe sınırları içerisinde yaya yolların yapımına büyük önem verdiklerini ve eskiyen, deforme olanları tamir ettiklerini hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç, dükkan sahiplerinin dükkânların içerisinde dekarasyon yaptıklarını dükkan önündeki yaya kaldırımını da izinsiz olarak değiştirdiklerini bunun hem yasak olduğunu hem de bu kış aylarında buzlanmadan dolayı yaya akışı için tehlike arz ettiğini belirtti.

Büyükkılıç, dükkan içerisindeki değişikliğin, iç mimar döşemesinin, ve tamiratın dükkan önünde uygulanması gerektiğini çünkü kaldırımların belli bir standart ve düzen içerisinde güvenli yaya akışını sağlamak için inşa etiklerini ifade etti. Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: "Melikgazi Belediyesi olarak güvenli, seri ve akışkan bir yaya ulaşımı sağlamak için yaya yollarını yeniliyor, tamir ediyor ve yenilerini inşa ediyoruz. Çünkü bize göre trafik akışı yaya yolu öncelikli olup, uygulamaları buna göre yapmaktayız. Bazı bölgelerde kilitli parke taşı, kayseri taşı ve bazalt gibi yapı malzemeleri döşüyoruz. Ancak bazı dükkân sahipleri izinsiz olarak dükkan içerisindeki tamiratları esnasında bu yaya kaldırımlarına kendilerine özelikle granit, mermer gibi kaygan yapı malzemesi kullanıyor. Bu hem standardı bozuyor hem de özellikle kış aylarında buzlu havalarda yayaların geçişine izin vermiyor. Belediye olarak bu tür işyeri sahiplerini önce uyarıcağız, eski haline getireceğiz kurallara uymayanları ise imar yayası gereği izinsiz yapı ve kamu malına zarar vermekten dolayı para cezası uygulayacağız."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×