DTB Başkanı Tefenlili: Denizli Türkiye'de leblebi deposu haline geldi

Denizli Ticaret Borsası (DTB) Başkanı İbrahim Tefenlili, Türkiye'de leblebi deposu haline gelen Denizli’de üretimin artması adına çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

DTB Başkanı Tefenlili: Denizli Türkiye'de leblebi deposu haline geldi
07 Ocak 2014 Salı 14:08

Denizli Ticaret Borsası (DTB) Başkanı İbrahim Tefenlili, Türkiye'de leblebi deposu haline gelen Denizli’de üretimin artması adına çalışmalarının devam ettiğini söyledi. İlde 24 çeşit leblebi üretildiğini, geçen yıl 6 bin 500 ton da ihraç edildiğini belirtti.

DTB, Serinhisar ilçesindeki Kızılhisar Kalesi Restoran'da düzenlediği toplantıda leblebi üretimi değerlendirdi. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Denizli İl Koordinatörlüğü’nün de davet edildiği toplantıya Serinhisar Kaymakamı Zeyit Şener, DTB Başkanı Tefenlili, TKDK İl Koordinatörü Ümit Dağdeviren, DTB Yönetim Kurulu üyeleri Halil Pekdemir ve Ayhan Sabanoğlu ile kuruyemiş sektöründe faaliyet gösteren 160 işadamı katıldı. Açılış konuşmasını yapan Koordinatör Dağdeviren, kurumlarının 9, 10 ve 11. çağrılarını değerlendirdi. Kuruldukları günden bu yana 64 projeye 7,5 milyon liralık ödemenin 2013 yılı sonu itibariyle yapıldığını ifade eden Dağdeviren, yeni yatırım planlayanları da davet etti. Türkiye’de leblebi üretiminin ciddi bir kısmının Serinhisar'dan karşılandığını belirten Dağdeviren, “TKDK'nın geri dönüşümsüz destekleriyle işletme binalarınızı yenileyebilir, yeniden inşa edebilirsiniz, makine ekipmanlarınızı yenileyebilir, kapasitenizi arttırmak için yenilerini alabilirsiniz.” dedi. DTB Başkanı Tefenlili ise Denizli’nin Türkiye’de leblebi deposu haline geldiğini belirterek, “Denizli’de üretimin artması adına çalışmalarımız devam ediyor. Bu bağlamda TKDK'nın sunduğu geri dönüşümsüz desteklemeler sektörün gelişimi, dolayısıyla Denizli'nin gelişmesi adına bir fırsattır ve bu fırsatı değerlendirmeliyiz. İlimizde leblebi türleri olarak 24 farklı ürün, Serinhisarlı leblebiciler tarafından üretiliyor.” şeklinde konuştu.

Değerlendirmeler sonucu yaklaşık 80 işletmenin, halihazırda kooperatif tarafından inşa edilen Seyfullah Hacımüftüoğlu Leblebiciler Sitesi'ne taşınması dolayısıyla proje hazırlayarak gerek inşaat gerekse makine ekipman yönünden desteklenebileceği belirtildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×