DSO Başkanı Keçeci: Her yıl 1 milyon çocuk eğitimden mahrum bırakılıyor

Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, çocuk işçiliğinden dolayı her yıl 1 milyon çocuğun eğitim alma hakkından mahrum bırakıldığını söyledi.

DSO Başkanı Keçeci: Her yıl 1 milyon çocuk eğitimden mahrum bırakılıyor
23 Nisan 2014 Çarşamba 13:23

Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, çocuk işçiliğinden dolayı her yıl 1 milyon çocuğun eğitim alma hakkından mahrum bırakıldığını söyledi. 23 Nisan Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir açıklama yapan Keçeci, Türkiye’nin gelişiminin önündeki en büyük engelin eğitimsizlik olduğunu ifade etti: “Türk sanayisinin de gelişmek ve daha ileriye gitmek için genç beyinlere ve yetenekli ellere ihtiyacı vardır ancak bugün yaşadığımız nitelikli eleman sıkıntısı nedeniyle işletmelerimiz yeterince hızlı büyüyememekte ve sanayimiz yeterince gelişememektedir. Bu da gerek sınai gerekse sosyal kalkınmamızı engelleyen bir açmaz olarak karşımızda durmaktadır. Çözüm, geleceğin genç beyinleri ve yetenekli elleri olacak çocuklarımızın eğitimindedir.”

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 6-14 yaş arasında 300 bin, 15-17 yaş arasında 600 bin çalışan çocuk bulunduğunu kaydeden DSO Başkanı Keçeci, “2013 yılı içerisinde resmî nikâhla evlendirilen çocuk gelinlerimizin sayısı ise kayıtlara 37 bin olarak geçmiştir. Hem çocuk işçiliğinin hem de çocuk gelinlerin ülkemizde hâlâ normal olarak algılanan kavramlar olması çok üzücüdür. Daha da üzücü olan, çocuk gelinlerin de çocuk işçilerin de eğitim hayatlarına devam etmemeleridir. Yuvarlak bir hesapla her yıl 1 milyon çocuğumuzun, dilediği gibi eğitim alma hakkından mahrum bırakıldığı söylenebilir. Bu da bizim ülke olarak her yıl 1 milyon beyinden ve 2 milyon yetenekli elden vazgeçtiğimiz anlamına gelmektedir.” dedi. Övünülen genç nüfusu farklı bir dünyanın insanları olarak yetiştirmenin en önemli vatandaşlık görevi olduğunu vurgulayan Müjdat Keçeci, “Geleceğimiz olan çocuklarımızın her birinin eğitim hakkını sonuna kadar kullandıkları ve ülkemizin de ihtiyacı olan genç beyinlere ve yetenekli ellere kavuştuğu nice güzel bayramlarımızın olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×