DSİ Bölge Müdürü: Trakya’da kuraklıktan söz etmek mümkün değil

DSİ XI. Bölge Müdürü Yunus Algın, kasım ayındaki ciddi yağışlar dikkate alındığında Trakya Bölgesi’nde bir kuraklık durumundan söz etmenin mümkün olmadığını söyledi.

DSİ Bölge Müdürü: Trakya’da kuraklıktan söz etmek mümkün değil
22 Ocak 2014 Çarşamba 18:23

DSİ XI. Bölge Müdürü Yunus Algın, kasım ayındaki ciddi yağışlar dikkate alındığında Trakya Bölgesi’nde bir kuraklık durumundan söz etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Bölgedeki yağış durumu, nehir ve barajlardaki su seviyesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Algın, Trakya’daki baraj ve göletlerin doluluk oranının yüzde 45 civarında olduğunu bildirdi.
Bu oranın geçen yılın aynı döneminde yüzde 57 civarında olduğunu anlatan Algın, “Geçen yılın doluluk oranına göre yaklaşık yüzde 12 oranında bir düşüklük söz konusu. Bu düşüklüğün şu an için bir sıkıntısının olmadığını ve en azında bir yıl süreyle Trakya’da bir su sıkıntısının olmayacağını söyleyebiliriz.” dedi.

Cuma gününden itibaren başlayacak ve geçen hafta alınan yağışlarla birlikte değerlendirildiğinde bu farkın kısa zamanda kapanacağını temenni ettiğini açıklayan Algın, özellikle Edirne ilinde içme suyunu temin eden Süloğlu Barajı’na bakıldığında geçen yılın başında seviye yüzde 66 iken şu anda yüzde 63 civarında olduğunu kaydetti. Yağışlarla ilgili Edirne’nin uzun yıllar ortalamasının 592 mm iken 2013 yılı ortalamasının 614 mm olduğunu ifade eden Algın, “Yani geçen yıl, geçmiş uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 4 daha fazla yağış almışız. Özellikle Kasım ayında Edirne ili 90 kilogram gibi ciddi bir yağış aldı. Aynı şekilde Kırklareli’nde uzun yıllar ortalaması 563 mm iken 2013 yılında 574 mm olarak yağış aldık. Kırklareli’nde alınan yağış 81 kilogram. Sadece Tekirdağ’da geçmiş yıllara göre yüzde 20-25 civarında bir yağış azlığı söz konusu.” diye konuştu.

Nehir debileriyle ilgili değerlendirmede bulunan DSİ Bölge Müdürü, “Meriç Nehri’nde uzun yıllar ortalamaları günlük 125-126 metreküp/saniyedir. Şu andaki günlük geçen miktar ise 80-90 metreküp/saniye seviyesinde bir debi geçmektedir. Yani şu aşamada nehir debilerinde yüzde 40 civarında bir düşüklük söz konusudur.” açıklamasını yaptı.

Önümüzdeki dönem alacakları yağışla birlikte zaten normal olan Trakya’daki durumun daha da normalleşeceğini temenni ettiklerini kaydetti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×