Dr. Tepe: İftarda ağır yeyip sahura kalkmamak vücudu zorlar

Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, "İftarda ağır yeyip sahura kalkmamak vücudu ciddi anlamda zorlar.” dedi. Tepe, oruç tutan yaşlı insanların kendilerini çok iyi korumalarının, gündüzleri oruçlu vakitlerini güneşten ve efordan uzak,...

Dr. Tepe: İftarda ağır yeyip sahura kalkmamak vücudu zorlar
26 Haziran 2014 Perşembe 12:18

Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, "İftarda ağır yeyip sahura kalkmamak vücudu ciddi anlamda zorlar.” dedi. Tepe, oruç tutan yaşlı insanların kendilerini çok iyi korumalarının, gündüzleri oruçlu vakitlerini güneşten ve efordan uzak, evlerinde serin ortamlarda dinlenerek geçirmelerinin sağlıkları açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Tepe, yaptığı açıklamada, Ramazan ayında sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulundu. Tepe, "Normalde ortalama günde üç olan öğün sayısının ikiye düşmesi gün boyunca aç kalınması, yani beslenme düzeninin birdenbire değişmesi orucun ilk günlerinde baş ağrısı, uyku hali, halsizlik, üşüme gibi sağlık sorunlarının yaşanmasına sıklıkla neden olabilir. Bu sebeple özellikle iftarda mideye aşırı yüklenmeyip doğru beslenmek şarttır. Özellikle de Ramazan ayının ilk günlerinde bu çok önemlidir. İftarda ağır yeyip sahura kalkmamak vücudu ciddi anlamda zorlar." dedi.

Gün boyu uzun süren açlık sonrası, iftar zamanı gelmesi ile birden hızlı bir şekilde yemeye başlanmaması uyarısında bulunan Tepe, sözlerine şöyle devam etti: "Mümkünse hafif bir gıda alınmalı, ardından yine 5-10 dakika kadar beklenip ana yemeğe devam edilmelidir. Çünkü bu 10 dakikalık süreçte tokluk merkezimiz uyarılacak ve vücuda gereksiz yük oluşturacak miktarda yiyecek tüketilmemiş olacaktır. Tatlılarda yemeğin hemen ardından değil de en az 15 dakika sonra yenmeli. Baklava, tulumba, lokma gibi tatlıların yerine sütlaç, güllaç, puding gibi hafif tatlılar tercih edilmelidir. Sahur yapmak ise çok önemlidir. Çünkü sahura kalkılmadığı takdirde açlık süresi çok uzamaktadır. Bu durumda kan şekeri daha erken saatlerde düşmekte ve sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Sahurda proteince zengin çay kahvaltısı yapmak en doğru yöntemdir. Sahurda sadece su içmek metabolik hızı yavaşlatabileceğinden halsizlik ve baş ağrısına neden olabilir. Böbrek hastalığı, kontrolsüz şeker hastalığı, kalp-damar hastalığı gibi kronik hastalığı olanlar ile gebe ve emzirme zorunluluğu olan annelerin mümkünse oruç tutmamaları, eğer genel durumları iyi ise mutlak suretle doktorlarından izin alarak oruç tutmaları şarttır."

Tepe, oruç tutan yaşlı insanların kendilerini çok iyi korumalarının, gündüzleri oruçlu vakitlerini güneşten ve efordan uzak, evlerinde serin ortamlarda dinlenerek geçirmelerinin sağlıkları açısından çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×