Dr. Haylamaz: Menfaatleri peşinde koşanlar, Efendimiz'i (sas) düşman ilan etti

İlahiyatçı Yazar Dr. Reşit Haylamaz, Peygamber Efendimiz‘in (sas) hayatını öğrenmeyi teşvik amacıyla düzenlenen ‘Herkes O’nu Okuyor’ programında konuştu.

Dr. Haylamaz: Menfaatleri peşinde koşanlar, Efendimiz'i (sas) düşman ilan etti
16 Şubat 2014 Pazar 18:43

İlahiyatçı Yazar Dr. Reşit Haylamaz, Peygamber Efendimiz‘in (sas) hayatını öğrenmeyi teşvik amacıyla düzenlenen ‘Herkes O’nu Okuyor’ programında konuştu. Efendimiz'in (sas) hayatını Kur’an ve 'Sünnet' perspektifinde anlatan Haylamaz, İslam coğrafyasında yaşanan sorunların değişimden kaynaklandığına işaret etti. Nübüvvetin ardından, dönemin statükosunu elinde bulunduranlarca Peygamber Efendimiz’i (sas) hedef haline getirdiğini anlatan Haylamaz, “Menfaatleri, makam ve mevkileri peşinde koşanlar, Efendimiz’i (sas) düşman ilan etti.” dedi.

Peygamber Efendimiz'i (sas) daha iyi tanımak için Ankara Samanyolu Koleji’nde düzenlenen program Kur'an tilaveti ile başladı. Programa, İlahiyatçı Yazar Reşit Haylamaz konuşmacı olarak katıldı. Haylamaz, Efendimiz’in (sas) hayatını günümüze bakan yönü ile ele aldı. Günümüzde de İslam coğrafyasında varlığı her yönü ile gösteren problemlerin Allah’ın Resulü (sas) döneminde de yaşandığına işaret eden Haylamaz, çözümün ise nebevi olursa neticeye götüreceğini söyledi. Haylamaz, benzeri problemler karşısında Peygamber Efendimiz’in (sas) durduğu yerde durarak meselelerin doğru yönde halledilebileceğini söyledi.

Efendimiz'in (sas) hayatını, Hadis ve Kur’an perpektifinde anlatan Haylamaz, sahabe efendilerimizin ardından, sonraki nesilde bazı değişimlerin zamanla yaşandığını ve bu değişimle birlikte Müslümanlar arasında ihtilaflar ve sorunların arttığını anlattı. Haylamaz, insanlardaki zamanla yaşanan değişmenin sebebini ise “İnsanın iki yönü var. Bir maddesi, bir de manası. İnsan sürekli maddesini ayakta tutar da manasını ihmal ederse, bu insanda farklı değişiklikler olur. Cebini, kasasını, kesesini doldururken bir insan, kalbini, latifelerini ve gönlünü ihmal ederse bir insan, manevi musluklardan beslenmez, madde ile baş başa kalırsa; yürümesi, oturması, konuşması değişir bu insanın. Her şey değişir. Bu insan önce evini, arabasını, çevresini, arkadaşlarını Allah korusun davasını değiştirir. Dolayısıyla bu kadar değişen insanı, Allah, değiştireceğini söylüyor. Kimse inşaat yaparken temelinde çürük malzeme kullanmaz. Bu işi samimi insanların omuzunda götürebilmek için Cenab’ı Hakk’ın elemesi söz konusudur. Çürüyeni, Hak, kenara çeker. Dolayısıyla, duruşu itibariyle sağlam duranların omuzunda davasını taşır. Dolayısıyla bu günün şartlarında tek taraflı bir gelişme söz konusuyken, başlangıçtaki manevi duruş korunamadığından dolayı, bu sefer insanlar ‘Neden sen öne geçtin, neden ben geride kaldım?’ İnsanlar neden bana her zamanki gibi itibar edip gelmiyorlar?’ durumuna geliyorlar ve haset oluşuyor. Bu sefer kavga, gürültüler başlıyor.” sözleri ile yorumladı.

Arap dünyasında yaşanan gelişmelere de atıfta bulunan Haylamaz, bu toplumlardaki koltukların değişirken çok sancı yaşandığına da değindi.

“MENFAATLERİ PEŞİNDE KOŞANLAR EFENDİMİZ'İ (SAS) DÜŞMAN İLAN ETTİ”

Nübüvvetin ardından 40 yıl boyunca Mekkeliler tarafından “El Emin (Güvenilir İnsan) diye anılan Efendimiz'in (sas), bir anda dönemin hakim güçleri tarafından baş düşman kesildiğine dikkat çeken Haylamaz, şunları kaydetti: “Ne değişti? Mekke koltuğuna giderken önlerinde en büyük engel olarak artık Efendimiz'i (sas) gördükleri için tavırları değişti. Peygamber Efendimiz'in (sas) koltuk düşüncesi yoktu. Oturmak istediği koltuğa oturmayacaktı bazıları. Bunu, Ebu Cehil çok açık söylüyor. Onun koltuk diye bir düşüncesi yoktu. Ama adamın dünyası bundan ibaretti, oturmak istediği koltuk kendi koltuğuydu. Birkaç yerde bunu açık söylüyor. Geliyorlar gece, Resulullah’ın (sas) namaza duruşuna şahit oluyorlar. Aynı mahallede oturuyorlardı. Evine girerken, çıkarken hep rahatsızlık vermişlerdir. ‘Vallahi ben de biliyorum, yalan söylemez ama ne yaparsın, biz onlarla rekabet halindeyiz. Şimdi biz yönetimi ele geçirecektik, Peygamber geldi. Dolayısıyla biz karşı çıkacağız.’ diyor biri. Üstadımız, bu durumu yorumlarken, şu cümleleri söylüyor: Menfaat üzerinde cereyan eden siyaset hür değildir. Yanındaki insan şeytan bile olsa melek, karşı taraftaki insan, oradakiler melek bile olsa melek denmez. Menfaatlerinin önünde Efendimiz'i (sas) engel olarak gördükleri için O’nu (sas) düşman ilan ettiler.”


CİHAN

Dr. Haylamaz: Menfaatleri peşinde koşanlar, Efendimiz'i (sas) düşman ilan etti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×