Dr. Ardıç: Kötü karneye verilen tepkiler, çocuğun ruh sağlığını etkiliyor

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Ülkü Akyol Ardıç, karnesinde düşük notlar getiren çocuğa anne ve babasının vereceği tepkinin, ruh sağlığını etkilediğini söyledi.

Dr. Ardıç: Kötü karneye verilen tepkiler, çocuğun ruh sağlığını etkiliyor
24 Ocak 2014 Cuma 11:33

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Ülkü Akyol Ardıç, karnesinde düşük notlar getiren çocuğa anne ve babasının vereceği tepkinin, ruh sağlığını etkilediğini söyledi. Ardıç, eğitim yılı birinci dönem biterken velileri uyardı: “Çocukların karne alacakları dönemler yaklaştıkça her ailede büyük bir heyecan başlamaktadır. Karnedeki notların nasıl olacağı önceden bilinse de bu heyecanın yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Çocuğun sınav sonucunda aldığı notlar, her zaman gerçeği yansıtmasa da maalesef hayatı yönlendiren değerlendirmeler arasında yer almaktadır. Bu noktada karne kötü olduğunda abartılı cezalandırıcı tepkilerden kaçınmak kadar karne iyi olduğunda çocuğu hediyelere boğmamak da önemlidir. Her anne baba, çocuğunun okul yaşamında başarılı olmasını, yüksek notlar almasını istemekte ve bunun için birçok fedakârlıkta bulunmaktadır. Okul yıllarının başından itibaren çocuğa başarı veya başarısızlığının öncelikle kendi yaşamı için önemli olduğunun uygun bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Böylece çocuk, etrafındakileri memnun etmek ya da cezalandırmak için değil, kendi yaşamı için başarılı olma motivasyonunu kazanabilecektir.”

Ailelere düşen en önemli görevlerden birinin, çocuğun okul yaşamını yakından takip etmek olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Ardıç, “Böylece anne babalar, çocuğun okul yaşamı ya da derslerle ilgili yaşayabileceği zorlukları zamanında farkedip öğretmenlerle ilişkiye geçerek, çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda olumsuz bir karneyle karşılaşmadan önce önlem alma şansını yakalayabilmektedir. Bu noktada başta dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu olmak üzere disleksi, depresyon ve davranış bozukluğu gibi çocukta akademik başarısızlığa da neden olan hastalıkların önceden tanınıp tedavi edilmesi de önem kazanmaktadır.” dedi.

‘ÇOCUĞUNUZU KİMSEYLE KIYASLAMAYIN’

Ülkü Akyol Ardıç, karnesinde zayıf olan çocuğa ailenin tepkisinin nasıl olması gerektiği konusunda ise şu önerilerde bulundu: “Çocuğun, karnenin gerginliğini az da olsa üzerinden atması için öncelikle o günün nasıl geçtiğiyle ilgili sohbet edilmeli. Karneye bakmaya sıra geldiğinde çocuğa düşük notlar için bağırıp çağırılmamalı, fiziksel ya da sözlü şiddetten kaçınılmalı. Çocuğun derslere karşı motivasyonunu arttırmak için karnedeki iyi notlara vurgu yaparak, düşük notlarını düzeltebileceği konusunda ona güvendiğinize dair mesaj verilmeli. Çocukta dışlanmışlık hissi ve özgüven eksikliği yaratmamak için karnesi, yaşıtlarıyla ya da kardeşleriyle kıyaslanmamalı. Çocuk ergenlik dönemindeyse daha dikkatli davranılmalı, öğüt vermekten özellikle kaçınılmalı. Karnedeki kötü notlar yüzünden tatilde çok fazla yasak konulmamalı.”

Kötü bir karne alan çocukların çoğunun üzüntü yaşadığını ve bu tip karnelerin ailelerini de üzeceğini bilmekte olduğunu vurgulayan Ardıç, “Anne babalara düşen en önemli görev, her şeyden daha fazla değer verdikleri çocuklarına, sonradan kendilerinin de pişman olacağı gereksiz cezalar vermekten kaçınarak onların başarısını arttırmaya yönelik, ortak hareket edebilecekleri çözümler üretmeye çalışmaktır.” şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×