Down Sendromlu Öğrenci Ezan Okudu

Manavgat'ta down sendromlu bir öğrenci, cuma namazında camide ezan okudu

Down Sendromlu Öğrenci Ezan Okudu
21 Mart 2015 Cumartesi 08:59

Antalya Manavgat'ta 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında down sendromlu bir öğrenci, cuma namazında camide ezan okudu. Manavgat Beyaz Lale Engelliler Yaşlılar ve gereksinim Sahipleri Derneği, down sendromlu öğrencileri cuma namazında Külliye Camisi'nde bir araya getirdi. Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu ve Külliye Camisi imamı Mustafa Yılmaz ile müezzin kısmına oturan down sendromlu öğrencilerden 28 yaşındaki Emre Çalkan, İlçe Müftüsü Hasan Hayri Yaşar'ın vaazının arkasından camide ezan okudu.

HER HAFTA CAMİDE BULUŞMA

Beyaz Lale Engelliler Yaşlılar ve gereksinim Sahipleri Derneği Başkanı Beyhan Mekteplioğlu, gazetecilere yaptığı izahatda, plan kapsamında engelli öğrenciler ve ailelerini her hafta Manavgat'ta bir camide buluşturduklarını söyledi. Mekteplioğlu, Emre Çalkan'ın cami arasında ezan okumasının, ailesi için unutulmaz bir an olmasını istediklerini dile getirdi.

'ENGELLİLER CAMİYE ENGELSİZ ULAŞACAK'

Müftü Hasan Hayri Yaşar da Diyanet İşleri Başkanlığının genelgesi doğrultusunda camiler ve Kur'an kurslarında engellilere yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Engellilerin camilere engelsiz ulaşabilmesi için muhtelif çalışmalar yaptıklarını söyleyen Yaşar, şöyle devam etti: 'Birkaç camimize engelli araçları için rampa yaptırdık. Yine geçtiğimiz aylarda Külliye Camisi'nde engelliler için asansör yaptırmıştık. Manavgat Müftülüğümüzün başlattığı 'Camilerimiz Çocuklarla Buluşuyor Projesi' kapsamında da çocuklarımızı camilerimizle buluşturuyoruz. Onları camilerimiz meselesinde bilgilendirip, muhtelif hediyeler veriyoruz.'

'CEMAATİN DİKKATİNİ ÇEKMEK İSTEDİK'

Engelli kişilere cemaatin dikkatini çekmek için down sendromlu bir gence cübbe giydirdiklerine gösteren Yaşar, 'Ona ezan okuttuk ve cemaatin önüne çıkarttık. Hepimiz engelli adayıyız. Nüfusumuzun yüzde 12'si engelli. Onların hayatlarını kolaylaştırmamız gerekiyor. Özellikle camilerimize rahatlıkla gelebilsinler, ibadetlerini yapabilsinler diye etkinlikler yapıyoruz' dedi.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×