'Dönemin başbakanı' ifadesini savcı da yalanladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 'içinde dönemin başbakanı ifadesi geçen iddianame hazırlamışlar' yönündeki açıklamasına bir yalanlama da yolsuzluk soruşturmasını yürütürken görevden alınan savcı Celal Kara'dan geldi.T24'ün haberine...

'Dönemin başbakanı' ifadesini savcı da yalanladı
02 Haziran 2014 Pazartesi 18:38

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 'içinde dönemin başbakanı ifadesi geçen iddianame hazırlamışlar' yönündeki açıklamasına bir yalanlama da yolsuzluk soruşturmasını yürütürken görevden alınan savcı Celal Kara'dan geldi.

T24'ün haberine göre Başbakan Erdoğan’ın “17 Aralık sonrası için hazırlanmış iddianameler, polis fezlekeleri elime geçti. ‘Dönemim başbakanı’ ifadesi geçen iddianame hazırlamış.” dediği polis şefi Yakup Saygılı, Başbakan hakkında suç duyurusunda bulundu. Yaklaşık bir hafta önce görevden ihraç edilen Saygılı, Başbakan’ın yanı sıra iddiayı yayımlayan yayın organlarına da suç duyurusu yaptı. Saygılı, ‘dönemin başbakanı’ ifadesinin emniyetteki çalışmalarda yer almadığını ifade etti. Yolsuzluk soruşturmasını yürüten; ancak görevden alınan savcılardan Celal Kara da bu ifadenin 'hiçbir fezleke veya evrakta yer almadığını' açıkladı.

POLİS ŞEFİ SAYGILI'DAN BAŞBAKAN'A SUÇ DUYURUSU

Polis şefi Yakup Saygılı, Başbakan hakkında ‘dönemin başbakanı’ dediğini ileri sürenler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Saygılı, Başbakan ve söz konusu iddiayı gazetelerine taşıyan medya hakkında 'iftira atmak ve yalan beyanda bulunmak'tan suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, 'söz konusu iddiaların gerçek dışı olduğu vurgulandı, ‘dönemin başbakanı’ şeklinde bir ifadenin emniyet tarafından yürütülen çalışmalarda yer almadığı' aktarıldı.

17 Aralık soruşturmasını yürüten; ancak operasyon ardından görevden alınan Savcı Celal Kara, yaptığı açıklamada “Dönemin başbakanı ifadesi hiçbir fezlekede veya evrakımızda yer almamaktadır.” dedi.

BAŞBAKAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan’ın Yalova mitinginde yaptığı konuşmanın ilgili bölümü şöyle: “17 Aralık sonrası için hazırlanmış iddianameler, polis fezlekeleri şimdi elime geçti. ‘Dönemim başbakanı’ ifadesi geçen iddianame hazırlamış polis benim için. Şimdi bu iddianameyi hazırlayan güvenlik mensuplarına, o polis mensuplarına sesleniyorum: Siz bunu 17 Aralık öncesinde hazırladınız. Aralık geçti, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs… Mayıs da bitiyor. ‘Dönemin başbakanı’ dediğin Tayyip Erdoğan bak hala burada!’”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×