Dondurucu soğuklar kan bağışını da etkiledi

Türk Kızılayı Muş Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Kenan Şeker, Ocak ayında 700 civarı kan bağışı almaları gerekirken dondurucu soğuklar nedeniyle bağışların düştüğünü ve sadece 120 ünite aldıklarını söyledi Muş’ta giderek etkisini arttıran dondurucu soğukl.

Dondurucu soğuklar kan bağışını da etkiledi
21 Ocak 2014 Salı 17:03

Türk Kızılayı Muş Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Kenan Şeker, Ocak ayında 700 civarı kan bağışı almaları gerekirken dondurucu soğuklar nedeniyle bağışların düştüğünü ve sadece 120 ünite aldıklarını söyledi

Muş’ta giderek etkisini arttıran dondurucu soğuklar nedeniyle kan bağışında ciddi bir düşüşün yaşandığını belirten Türk Kızılayı Muş Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Kenan Şeker, Ocak ayında 120 ünite bağış alabildiklerini öyledi. 2014 yılı faaliyetleri kapsamında çeşitli kurum, kuruluş ve toplu iş merkezlerinde kan toplayan Kızılay Muş Bağışı Merkezi, özel bir dershanede stant açarak 50 ünite kan bağışı alabildi. Kış mevsiminin dondurucu soğuklarla geçmesinin kan bağışını da ciddi bir şekilde etkilediğini ifade eden Dr. Şeker, şunları söyledi: "Türk Kızılayı Muş Bağışı Merkezi olarak kamu kurumlarından ve esnaflardan sürekli kan toplamaya devam ediyordu. Ancak havaların çok soğuk olmasından dolayı kan bağışında ciddi bir azalma oldu. Örneğin Ocak ayında 700 civarında bağış toplamamız gerekirken bugün ile birlikte toplam 120 ünite bağış alabildik. Bu bizim için büyük bir düşüş. Bu durumu düzeltebilmek ve kan bağışını arttırmak için alış veriş merkezlerinde stant açıyoruz. Bugün 50 ünite aldık."

Kan bağış tırı ile kent merkezi ve ilçelerde stant açacaklarını kaydeden Dr. Şeker, "Dondurucu soğuklarda kan bağış oranında yaşanan düşüşü bu hafta içersinde bağış tırı ile düzeltmeyi planlıyoruz. Bu hafta içerisinde bağış tırı ile Valilik önünde stant kuracağız ve vatandaşlarımızdan kan alacağız. Kent merkezinin yanı sıra Varto, Bulanık, Korkut, Hasköy ve Malazgirt ilçelerimize de gideceğiz. Yoğun bir çalışma temposu ile kan bağış oranını yeniden yükselteceğimize inanıyorum." dedi.

"GRİP OLAN VATANDAŞLARIMIZDAN KAN ALMIYORUZ"

Kan bağışı ile daha sağlıklı olunduğunu vurgulayan Dr. Şeker, grip olan veya herhangi bir hastalığı olan vatandaşlardan kan almadıklarını hatırlatarak "Kan bağışlarımızda ilk etapta kan değerlerini ölçüyoruz. Bunla birlikte grip olan veya herhangi bir hastalığı olan vatandaşlarımızdan kan almıyoruz. Ama bazı vatandaşlarımız grip gibi hastalıkların korkusunda kan bağışında bulunamıyor. Bunun yanlış olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Zaten bir hastalığı olan ve kan aldığımızda doldurduğumuz formlarımızda gördüğümüz bir uyuşmazlık varsa kan almıyoruz. Özellikle bunu belirtmek istiyoruz ki kan vermede herhangi bir sakınca yoktur." diye konuştu.


CİHAN

Dondurucu soğuklar kan bağışını da etkiledi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×