Donanma Komutanı: Verilecek görevleri yerine getirebilecek kabiliyetteyiz

Gölcük Donanma Komutanı Veysel Kösele, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesinin Türkiye güvenliğine etkisiyle ilgili, "Deniz Kuvvetleri, kendisine verilecek ilgi alanındaki görevlerini yerine getirebilecek kabiliyete sahiptir.

Donanma Komutanı: Verilecek görevleri yerine getirebilecek kabiliyetteyiz
03 Mart 2014 Pazartesi 17:18

Gölcük Donanma Komutanı Veysel Kösele, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesinin Türkiye güvenliğine etkisiyle ilgili, "Deniz Kuvvetleri, kendisine verilecek ilgi alanındaki görevlerini yerine getirebilecek kabiliyete sahiptir." dedi.

Türk Donanması, Osmanlı Dönemi'nden sonra ilk kez Ümit Burnu'nu geçmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda, Gölcük Donanma Komutanlığında TCG Heybeliada Korveti'nde basın toplantısı düzenlendi. Edinilen bilgiye göre, Türk Deniz Kuvvetleri, Türk dış politikasını desteklemek ve Türkiye’yi tanımak için uzun bir Afrika turuna çıkıyor. Heybeliada korveti, Gediz ve Oruçreis fırkateynleri ile Kudret Güngör lojistik ve akaryakıt gemisinden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 18 Mart’ta başlayacakları yolculukla donanmayı 168 yıl sonra bir kez daha Ümit Burnu’ndan geçirmiş olacak. Tüm Afrika kıtasını kapsayacak seyahate donanmanın en gözde gemileri katılırken, en özel birlikler ve ekiplerde bu görevde yer alacak. Barbaros Türk Deniz Görev Grubu adıyla oluşturulan askeri güç, dünya barışını sağlamak için görevde olduğu mesajını verecek.

Donanma Libya’dan başlayacağı ziyaretleri Fas’tan Cebelitarık Boğazı’nı kullanarak Atlas Okyanusu’na açılarak sürdürecek. Güneye yönelecek Türk gemileri, Batı Sahra, Senegal, Gana, Kamerun, Angola, Namibya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ne kadar gidecek. Kıtanın en güney ucu olan Ümit Burnu’nu geçerek Hint Okyanusu’na çıkan donanma; Mozambik, Tanzanya, Somali, Sudan ve Mısır üzerinden Kızıldeniz’e girecek. Sina Yarımadası’nı takiben Kızıldeniz’de bulunacak gemilerimiz, Süveyş Kanalı’nı geçerek Türkiye’ye dönecek. İlk milli gemimiz olan Heybeliada korveti, Gediz ve Oruçreis fırkateynleri ile Kudret Güngör lojistik ve akaryakıt gemisi yer alacak. Binlerce denizcinin görev alacağı Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 18 Mart’ta Donanma Komutanlığı’ndan uğurlanacak. Tuğamiral Ali Murat Dede’nin komuta edeceği görevin 4 ay sürmesi, ilk defa Güney Afrika açıklarında güdümlü mermi atışlarının icra edilmesi planlanıyor.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu-2014 Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, görev grubunda yer alan unsurları anlattı. Dede, şunları aktardı: "102 günlük seyir süresince Afrika kıtasında 27 ülkenin ziyaret edilmesi, Akdeniz'de NATO'nun denizden terörle mücadele maksatlı etkin çaba harekatına destek sağlanması, Gine Körfezi'nde çok uluslu 'Obangame Express' denizde güvenlik tatbikatına iştirak edilmesi, ilk defa Güney Afrika açıklarında gerçek mermi atışlarının icra edilmesi ve Hint Okyonusu'nda deniz haydutluğu ile mücadele faaliyetlerine iştirak edilmesi planlanmıştır. Seyir süresince her bir gemi yaklaşık 15 bin deniz mili yok katedecektir. Tarihimizde ilk defa 1866'da 2 Türk korveti Afrika kıtasının batı sahilleri boyunca seyretmiş, önce Brezilya'da, müteakiben 2 ay süreyle Cape Town, Güney Afrika'da kalmış ve Ümit Burnu'Nu geçerek aralık 1866 Basra Limanı'na varmıştır. Bu kapsamda Türk Deniz Kuvvetleri tarihinde 1866'dan sonra ilk defa Ümit Burnu Barbaros Türk Deniz Görev Grubu unsurları tarafından geçilecektir."

Basın toplantısına katılan Gölcük Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, gazetecilerin sorularını cevapladı. Kösele, "Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş durumunun Türkiye'nin güvenliği açısından açısından sorun teşkil ediyor mu? Bu dönemde Barbaros Türk Deniz Görev Grubu-2014'ün, güvenlik zaafiyetine neden olup olmadığı" sorusu üzerine, "Ben sizin yüreğinize su serpeyim, o konuda hiç endişeniz olmasın." karşılığını verdi.

Kösele, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çevre denizlerde etkisi ve ilgi alanının bulunduğunu belirterek, "Deniz Kuvvetleri, kendisine verilecek olan ilgi alanındaki görevlerini yerine getirebilecek kabiliyete sahiptir."dedi. "Kırım bizim soydaşlarımızın yaşadığı bir yer, Kırım'a da bir donanma gönderilebilir mi?" şeklindeki soruya Kösele, Donanma Komutanı olarak kendilerinin icracı makam olduklarını ifade ederek, "Bize görev verilir, bizde görevin gereğini yerine getiririz. Bize verilecek her türlü göreve hazırız." ifadelerini kullandı.

"Geçtiğimiz dönemde süren davalar, Deniz Kuvvetleri'ni bu faaliyette zor duruma soktu mu?" sorusuna Kösele, bu soruya hem "evet" hem de "hayır" cevabını vermek istediğini ifade etti. Kösele, şunları aktardı: "Şöyle düşünün, 'sizin kendi kurumunuzda çok iyi yetiştirdiğiniz personelinizin herhangi bir sebeple görevinden ayrı kalması halinde kurumunuzun etkileneceğini düşünüyor musunuz?' Etkilenir. Bu deniz Kuvvetleri için de benzer bir etkilenme olmuştur. 'Hayır' demek durumundayım, çünkü bu ayrılan arkadaşlarımız gerisinde öyle bir insan gücü yetiştirmişler ki öyle güzel bir ortam bırakmışlar ki, bu arkadaşlarımız da kendisine verilebilecek her türlü görevi yerine getirebilecek durumda diye değerlendiriyorum. Etkisi olmuştur ancak yerine gelen arkadaşlarımız da bu görevlerin en iyisini yerine getire şekilde yetiştirmişler ve göreve hazırdırlar." Gazeteciler basın toplantısının sonunda göreve gidecek olan gemileri gezerek, bilgi aldı.
CİHAN

Donanma Komutanı: Verilecek görevleri yerine getirebilecek kabiliyetteyiz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×