Domates üreticisi yeni sezondan ümitli

Bursa Karacabey Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Karaca, konserve fabrikalarına gönderdiği mektupla 2014 sezonunda beklentilerini iletti.

Domates üreticisi yeni sezondan ümitli
14 Ocak 2014 Salı 15:03

Bursa Karacabey Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Karaca, konserve fabrikalarına gönderdiği mektupla 2014 sezonunda beklentilerini iletti.

    Salça fabrikalarının sezon yaklaşmasına rağmen fiyat ve diğer şartlarını belirlememelerinin çiftçileri tereddütte bıraktığını ve şikâyetlere yol açtığını belirten Karaca, Oda meclisinin bu hususta uzmanlar ve çiftçilerle toplanarak bazı kararlar aldığını açıkladı.

    “Geçen üretim sezonu önemli ürünlerimizden dane ve tohumluk mısırın yüksek verim yapması, karpuz ve bezelyenin fiyatlarının yüksek olması ve de şeker pancarı tarımının yüksek polar, yüksek verim ve iyi fiyatta alınarak cazip hale gelmesi çiftçilerimizin önüne gelecek üretim sezonu birçok alternatif getirmiş ve kafaları bu noktada karışmıştır. Münavebe kararları verecek çiftçilerimiz ocak ayı sonuna kadar kararlarını vermek zorundadırlar.” diyen Karaca, salça fabrikalarının ocak ayı sonuna kadar çiftçinin beklentilerini de dikkate alarak sözleşme şartlarını belirlemelerinin iki taraf için de olumlu olacağını vurguladı.

    Karacabey Ziraat Odası’nın salça fabrikalarına gönderdiği mektupta şu beklentiler sıralandı: “Salçalık domates alım fiyatı, girdi fiyatlarındaki artışlar, döviz kurundaki önemli yükselmeler ve enflasyon rakamlarındaki artışlar gibi parametreler göz önünde bulundurularak iki tarafı da memnun edecek bir şekilde tespit edilmelidir. Çiftçiye verilecek ayni avansların (fide, gübre, ilaç gibi) fiyatları piyasadan ucuz olmalı ve bunlara faiz uygulanmamalıdır. Bu girdiler için alma zorunluluğu getirilmemeli ve karar çiftçiye bırakılmalıdır. Özellikle de üretim yapılacak çeşit seçiminde çiftçi özgür bırakılmalıdır. Verilecek nakdi avanslar çiftçiye katkıda bulunacak yeterlilikte olmalıdır ve faiz alınmamalıdır. Ödemede tek fiyat tespit edilmelidir ve ödeme şekli peşin olmalıdır. Çiftçilerimizle sadece kesin sözleşme yapılmalıdır ve yapılan sözleşmenin 1 nüshası kesinlikle çiftçilerimize verilmelidir. Bugüne kadar bazı fabrikalarımız tarafından uygulanan briks değerine göre yapılan ödemeler ile ilgili odamıza birçok sorun aktarılmaktadır. Bu sebeple yapılan briks değerine göre alımlar yabancı ülkelerde uygulandığı gibi devlet, fabrikalar ve odamızın oluşturacağı ve denetleyeceği referans laboratuvar tarafından yapılan ölçümler esas alınarak yapılmalıdır. Bu yapılamadığı takdirde odamız alım sezonu boyunca gerekli teçhizatlar ile alımları takip edecektir. Sözleşme kotalarına ton uygulanması yüksek verim ve kaliteli üretim yapan çiftçilerimizi zor durumda bırakmakta ve cezalandırmaktadır.”

    Nuri Karaca, “Çiftçiler ve fabrikalar arasında çalışma barışının sağlanması iki tarafı da memnun edecek katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz. Dünyada olumsuz hava şartlarının devam etmesi ve döviz fiyatlarındaki önemli yükselişler, salça ihracatında önemli avantajlar sağlayacaktır. Dünyadaki ve Türkiye’deki salça stoklarının da bir hayli azalması göz önünde bulundurularak ve domates tarımının sürdürülebilir olmasını sağlamak için, fabrikalarımızın beklentilerimizi karşılayacağına inanıyor, 2014 sezonunun her iki taraf içinde bereketli, kazasız belasız, bol verim ve kazançlı geçmesini diliyor, saygılarımızı sunuyoruz.” diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×