Doktorlar en çok kadın hastalıklarında hata yapıyor

Hastalıkların tedavisinde en fazla kadın hastalıklarında hekim hataları görülüyor.

Doktorlar en çok kadın hastalıklarında hata yapıyor
15 Ocak 2014 Çarşamba 13:48

Hastalıkların tedavisinde en fazla kadın hastalıklarında hekim hataları görülüyor. Bunu ikinci olarak cerrahi müdahale, üçüncü de anesteziyoloji ve reanimasyon (yeniden canlandırma) takip ediyor.

    Antalya Kamu Hastaneleri Birliği, Antalya Barosu, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) işbirliği ile ‘Hekimlerin Hukuki ve Cezai Sorumluluğu’ konulu panel gerçekleşti. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda yapılan programda konuşan TJOD Etik ve Hukuk Kurulu Üyesi Gaziantep Şubesi Başkanı Op. Dr. Samet Bayrak, hekimlik faaliyetleri sırasında oluşan tıbbi müdahale hatalarının uzmanlık dallarına göre dağılımında ilk sırada yüzde 26,7’lik bir oranla kadın hastalıkları ve doğum, ikinci sırada yüzde 9,8’lik bir oranla genel cerrahi, üçüncü sırada ise yüzde 7,1’lik oran ile anesteziyoloji ve reanimasyonun geldiğini belirtti.

Samet Bayrak, hastalıklarda en az hata yapılan branşın yüzde 0,8’le dahiliye, cildiye, göğüs cerrahisi, radyoloji ve göğüs hastalıkları olduğunu ifade etti.

    Bayrak, ayrıca hukuki hata nedeniyle doktorun kendini koruması için hasta kayıtlarının çok dikkatli tutulması ve bunların korunması gerektiğine vurgu yaptı.
CİHAN

Doktorlar en çok kadın hastalıklarında hata yapıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×