Doğudaki dört Rektör: Sorunların çözüm yeri TBMM'dir

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Hakkari Üniversitesi (HÜ), Siirt Üniversitesi (SÜ) ve Bingöl Üniversitesi (BÜ) rektörleri yazılı ortak açıklama yaptı.

Doğudaki dört Rektör: Sorunların çözüm yeri TBMM'dir
01 Şubat 2014 Cumartesi 15:03

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Hakkari Üniversitesi (HÜ), Siirt Üniversitesi (SÜ) ve Bingöl Üniversitesi (BÜ) rektörleri yazılı ortak açıklama yaptı. Milli irade vurgusu yapılan açıklamada, "Bugün ülkemizin içinde bulunduğu ve her vatandaşımızın zararına olan uluslararası boyutlu sorunların çözüm yerinin milli irademizin tecelli ettiği Türkiye Büyük Millet Meclis'i olduğu, bunun dışındaki nafile çabalara itibar edilmemesi gerektiği" kaydedildi.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş yayınladıkları bildiride şunları dile getirdi: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kurulduğu günden bu yana içte ve dışta birçok gailelerle uğraşmak zorunda kalmıştır. Bu sıkıntıların en büyük sebeplerinin başında kuşkusuz, her ülke tarihinde mutlaka yeri olan kadim bir geçmişe sahip olması ve özellikle de yer aldığı coğrafyanın hassasiyeti gelmektedir. Tarih boyunca, ülkemiz üzerinde birçok oyunlar oynanmasına rağmen yüce milletimiz, cihanşümul asaleti ve irfanıyla bütün tuzakları bertaraf etmesini bilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bu güne kadar en büyük zararı milli iradeye yapılan müdahalelerden gördüğünü hepimiz çok iyi biliyoruz. Milletimizin emaneti olan milli iradeye sahip çıkıldığı sürece ülkemiz daha güçlü demokrasiye ve ekonomiye sahip olacak ve uluslararası saygınlığı daha da artacaktır. Ülkemizin birlik, beraberlik ve bağımsızlığına zarar veren, milletimizin iradesine ipotek koyan, demokrasimizi tehlikeye düşüren, devletimizi ve milletimizi uluslararası alanda itibarsızlaştıran her türlü eyleme saygın bir duruşla karşı çıkmanın milli bir görev olduğuna inanıyoruz.

Bu anlamda, bugün ülkemizin içinde bulunduğu ve her vatandaşımızın zararına olan uluslararası boyutlu sorunların çözüm yerinin milli irademizin tecelli ettiği Türkiye Büyük Millet Meclis'i olduğunu, bunun dışındaki nafile çabalara itibar edilmemesi gerektiğini kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×