Doğu Türkistanlılar’dan Kutlu Doğum Haftası etkinliği

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Hanımlar Komisyonu tarafından düzenlenen “Doğu Türkistan’la Kutlu Doğum” etkinliği büyük bir coşku içinde gerçekleştirildi.

Doğu Türkistanlılar’dan Kutlu Doğum Haftası etkinliği
03 Nisan 2014 Perşembe 17:23

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Hanımlar Komisyonu tarafından düzenlenen “Doğu Türkistan’la Kutlu Doğum” etkinliği büyük bir coşku içinde gerçekleştirildi. Gecede minik öğrencilerin Doğu Türkistan’da Çinlilerin yaptığı baskıları anlatan piyesi duygulu anlar yaşattı.

Melikgazi Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen etkinliğe büyük ilgi gösterilirken, program İstiklal Marşı ve Doğu Türkistan Milli Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden etkinlikte konuşan Dernek Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, Peygamber Efendimiz'in (sas) örnek ahlakından bahsederek, vatan sevgisi konularına değindi. Efendimizi'n dinini yaşamak için hicret etmek zorunda kaldığını kaydeden Uygurtürk, “Doğu Türkistanlılar'da, Çinliler'in zulmü ve baskısı altında dini vecibelerini yerine getiremedikleri için hicret ederek Türkiye’ye geldiler. Türkiye’yi ikinci vatan gibi gördüler. Peygamber Efendimiz'de bir hadisinde 'Vatan sevgisi imandandır' diyerek önemine dikkat çekmiştir. Büyük şair Abdulhak Hamid bir dörtlüğünde ise vatan sevgisini şöyle ifade eder: Fikrine girmemiş ise hüsn-i vatan, Onu sen kâle alma bari utan, Kız! Köpekler bile vatanperver. Vatanını sevmeyen acep ne sever? Şairin sorduğu soruyu biz de tekrar edelim: Sahi vatanını sevmeyen acaba neyi sever? ” diye konuştu.

Açılış konuşmasını yapan Hanımlar Komisyonu Başkanı Gülşen Avşar da, Doğu Türkistanlılar'ın peygamber sevgisinin kelimelerle anlatılamayacağını söyleyerek,” Doğu Türkistanlılar, hiçbir zaman Çinliler'in baskılarına boyun eğmedi ve eğmeyecektir” dedi.

Melikgazi Belediye Başkan yardımcısı Dr. Yüksel Kahraman’da, böyle bir organizasyonu yaptığı için Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği'ni kutladı.

Grup Devran’ın ilahileri, sema gösterileri ile coşan davetliler, minik öğrencilerin Doğu Türkistan’da Çinliler'in yaptığı baskıları anlatan piyesi, okunan şiir ve naatlarla duygulu anlar yaşadı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×