Doğu Ergil: Yapılan hatalara karşı bireyler değil sistem değiştirilmeli

Akil İnsanlar heyetinden bazı isimler Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile görüştü.

Doğu Ergil: Yapılan hatalara karşı bireyler değil sistem değiştirilmeli
18 Ocak 2014 Cumartesi 20:28

Akil İnsanlar heyetinden bazı isimler Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile görüştü. Görüşme sonrası basın açıklamasında bulunan Doğu Ergil, en büyük ihtiyacın yapılan hatalara karşı bireylerin değiştirilerek değil, sistemin değiştirilerek yapılacak olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Akil İnsanlar Heyeti'nden Zübeyde Teker, Can Paker, Mehmet Uçum, Doğu Ergil, Ayhan Oğan, Avni Özgürel, Levent Korkut, Fadime Özkan ve Öztürk Türkdoğan’ın da aralarında bulunduğu kişileri Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde kabul etti.

Görüşme sonrası basın açıklaması yapan Akil İnsanlar Heyeti'nden Can Paker, “Bu bir salt akil insanların toplantısı değil. Önemli bir kısmı akil insanlardan oluşuyor ama sivil hareketlerin içinde olan insanlar da var. Son günlerde gelişen siyasi olayların içerisinde 'barış süreci nereye gidiyor' telaşında olan bazı insanların, telaşını gidermek üzere hükümetin yetkili bakanıyla bir görüşme istedik ve kabul etti. İş bütün sivil topluma ve akil insanların katılımına da açıktır.” ifadelerini kullandı.

Doğu Ergil de, “Biz en önce sivil toplumun bir sesi olarak hükümetin, ülkenin çok ihtiyaç duyduğu demokratikleşme hamlesinde nerede durduğunu anlamak için ve buna nasıl bir katkıda bulunacağımızı görüşmek için geldik. İrade yerinde, fakat bu iradenin içeriği ve şekli konularında güvenceler aldık. Hazırlıkları olduğunu, bir sürü paket üzerinde yoğun çalışıldığı söylendi bize. Bize sivil toplum kuruluşlarına düşen roller üzerinde tartıştık. Eleştirilerimiz vardı; Eğer hükümete karşı anti demokratik bir girişim varsa, bunu savuşturmak için anti demokratik tavırlar benimsenmemeli ki Kürt sorununun da gereği olan demokrasinin kapısı açılsın ve o kapıdan bütün toplum ileriye doğru yürüsün diye.” şeklinde konuştu.

Parlamentonun öneminin tekrar öne çıkacağına değinen Ergil, “Milli iradenin tecelli ettiği, yani topum iradesinin tecelli ettiği yer olarak siyasetin yeniden kotarılacağı, en üst merci olarak parlamentonun öneminin tekrar öne çıkması. İkincisi, açıklığın önemini hükümetin anladığı anlaşılıyor. Açıklık artık hiçbir kurumun kapalı bir biçimde işlevlerini görmemesi ve ayın zamanda kontrol dışında kalmasının mümkün olmayacağını hükümet bugün anlaşım bulunuyor bu çok önemlidir. En büyük ihtiyacın, yapılan bazı hataların bireylerin değiştirilerek değil sistemin değiştirilerek yapılacak olması. Yani yapısal bir değişikliğin kapımızı çaldığı... Bu mesajı hükümet almış gözüküyor. Bütün siyaset sınıfı alır ve toplum da siyasetin yeniden düzenlenmesini Meclis üzerinden gerçekleştireceğine inanırsa herhalde bu seçimler çok daha sağlıklı sonuçlar verecektir.” diye belirtti.

Levent Korkut ise, “Biz ortak zemin olarak burada hepimizin sahiplendiği zemin şudur; ancak demokratikleşme ile ve barış sürecinin devamı ile bütün sorunlar aşılabilir. Gündelik konjonktürden kaynaklanan sorunlar aşılabilir. Ayrıca benim şahsi izlenimime göre AB ile ilişkilerin önümüzdeki dönem daha güçleneceği yönünde.” diye konuştu.

Zübeyde Teker de, “Amacımız Kürt sorununun çözümü ve demokratikleşme süreciyle ilgili olarak gelinen noktada duyduğumuz kaygılar, atılması gereken adımlardaki yavaşlama, 17 Aralık itibarıyla gelişen sürecin çözüme yapabileceği olumsuzluklar, bütün bunları göz önüne alıp kaygılarımızı ifade ettik. Sevindirici olan şudur ki; hem çözüm sürecinin, hem demokratikleşme meselesinin, hem Öcalan nezdinde hem Sayın Tayyip Erdoğan nezdinde güçlü bir irade ile sahiplenildiği ve devam ettirildiğini ifade etti. Bunlar bizim için umut verici.” dedi.


Mehmet Uçum ise şunları söyledi: “Şimdiye kadar yapılan değişiklikler son derece önemli olmakla birlikte ki yaklaşık 199 tane son 12 yılda siyasal rejimi ve insan haklarını ilgilendiren değişiklik var. Son derece önemli olmakla birlikte bir revizyon olduğu, aslında Türkiye’nin revizyondan sistemi reforme edecek bir reform süreci geliştirmesi konusunda da bir yaklaşım birliği var. Tabi bu ilk adımı, reformu başlatacak adım elbette yeni anayasa. Yeni anayasaya ilişkin ilkesel yaklaşımların, kırmızı çizgisiz açıklanması son derece önemli bunların altı çizildi. Eğer yolsuzluklar iddialar varsa bunların üzerine gidilmesi konusunda da yaklaşımı edindik. Hatta bununla ilgili yasal düzenleme çalışmaları yapıldığı yönde de yaklaşım oldu.” CİHAN

Doğu Ergil: Yapılan hatalara karşı bireyler değil sistem değiştirilmeli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×