Doğalgazın bedava olduğu Türkmenistan'da doğalgaz tasarrufu

Bağımsızlıktan bu yana 21 yıldır doğalgazın bedava olduğu Türkmenstan'da, yeni bir uygulama başlıyor.

Doğalgazın bedava olduğu Türkmenistan'da doğalgaz tasarrufu
20 Ocak 2014 Pazartesi 16:23

Bağımsızlıktan bu yana 21 yıldır doğalgazın bedava olduğu Türkmenstan'da, yeni bir uygulama başlıyor.
Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu'nda bu konu değerlendirildi. Devlet Başkanı Berdimuhamedov, petrol gazdan sorumlu yardımcısı Baymurat Hocamuhamedov ile kültür ve basından sorumlu yardımcısı Begül Nurmuradova'dan doğalgazın ekonomik kullanımı konusunda yazılı ve görsel basında halkın bilgilendirilmesini istedi. Türkmen lider, evlere ve konutlara yerleştirilecek doğalgaz sayaçları ile limitini aşanlardan ücret alınmasını istedi. Devlet Başkanı Berdimuhamedov, halka sağlayan sosyal yardımların bundan sonra da devam ettirileceğinin özellikle vurguladı.
1993 yılında Türkmenistan'da halka doğalgaz yanı sıra su ve elektrik bedava verilmeye başlanmıştı. Daha sonra Türkmen parlamentosu tarafından bedava süresi 2030 yılına çıkartıldı. 2008 yılında ise bu kolaylıklara bir yenisi daha eklenerek, araba sahiplerine belirli limitlere bedava benzin dağıtma uygulaması başlatıldı.
Türkmen yönetimi, halka bedava sağladığı yakıt sübvansiyonları için devlet bütçesinden önemli ölçüde para harcıyor. Türkmenistan doğalgaz kaynakları bakımından dünyanın en büyük dördüncü ülkesi. Ülkede üretilen doğalgazın belli bir kısmı kendi ihtiyaçları için kullanılıyor. Bunun yanı sıra Türkmenistan Çin, Rusya ve İran'a doğalgaz ihraç ediyor.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×