Doç. Dr. Hapa: Sedef, zannedildiği kadar masum değil

Şifa Üniversitesi Gaziemir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Aslı Hapa, toplumda çoğunlukla masum bir cilt hastalığı olarak bilinen sedefin, zannedildiği kadar masum olmadığını söyledi.

Doç. Dr. Hapa: Sedef, zannedildiği kadar masum değil
16 Aralık 2013 Pazartesi 10:53

Şifa Üniversitesi Gaziemir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Aslı Hapa, toplumda çoğunlukla masum bir cilt hastalığı olarak bilinen sedefin, zannedildiği kadar masum olmadığını söyledi. Eşlik eden diğer hastalıklar sebebiyle sedefin, artık sistematik bir hastalık olarak kabul gördüğünü belirtti.

Yakın zamanda sedefle ilgili önemli araştırma merkezlerinden Dallas Baylor Research Institute’de hem klinik hem de laboratuvar düzeyinde çalışmalara katılan Doç. Dr. Hapa, en sık görülen cilt hastalıklarından biri ve görülme sıklığının yüzde 2–3 olduğunu kaydetti. Kronik, tekrarlayan, genellikle diz ve dirsek bölgelerinde, saçlı deride, el içi ve ayak tabanında kızarıklıklarla, beyaz kepeklenmelerle seyreden bu hastalığın, günümüzde eşlik eden başka hastalıklar sebebiyle sistemik bir hastalık olarak kabul edildiğini söyledi. Hapa, “Son yıllarda yapılan çalışmalar, sedef hastalığına şeker, kalp, damar sertliği, obezite gibi hastalıkların da sıklıkla eşlik ettiğini ortaya koydu.” dedi. Ayrıca sedefin, kalıcı hasarlarla giden eklem tutulumu da yapabildiğini, dolayısıyla sadece estetik bir mesele değil, özellikle şiddetli ve yaygın hastalığı olanlarda yaşam kalitesini ve süresini etkileyen bir durum olduğuna dikkat çekti.

'YAŞAMA ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞMELİ'

Sedef hastalarının, eşlik eden sistemik hastalıklarla daha az karşılaşması için yaşam alışkanlıklarını değiştirmesinin önemini vurgulayan Fatma Aslı Hapa, “Sedef hastaları fazla kilolarından kurtulmalı, sigara içmemeli ve spor yapmalı.” şeklinde konuştu. Ayrıca stres faktörünün önemine de değinerek, hastalığın alevlenmesinde, şiddetlenmesinde bunu önemli rol oynadığını ve bu hastalarda depresyonun daha sık görüldüğünü belirtti. Kronik ve tekrarlayan olsa da sedefin günümüzde tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Hapa, eskiden deri üzerine uygulanan krem tedavilerinden farklı olarak, günümüzde çok gelişmiş ilaçlar bulunduğunu söyledi. Bu amaçla "biyolojik ajanlar" olarak tabir edilen yeni ilaçların da devreye girdiğini ifade etti. CİHAN

Doç. Dr. Hapa: Sedef, zannedildiği kadar masum değil


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×