Diyarbakır’da vurulan leopar Ankara'da görücüye çıkıyor

Diyarbakır’da bir çoban tarafından vurulan ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce tahniti yaptırılan leopar, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nün kutlanacağı Sürmeli Otel’de Ankaralılarla buluşuyor.

Diyarbakır’da vurulan leopar Ankara'da görücüye çıkıyor
31 Ocak 2014 Cuma 12:18

Diyarbakır’da bir çoban tarafından vurulan ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce tahniti yaptırılan leopar, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nün kutlanacağı Sürmeli Otel’de Ankaralılarla buluşuyor. Anadolu leoparının postu 43 yıllık tahnit ustası İhsan Yey tarafından 2.5 ay süren çalışma ile ABD'den getirilen bir cansız mankene giydirildi. Tahniti tamamlanan leopar, gerçeğini aratmayacak bir şekle geldi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bir çobana saldırı sonrası öldürülen ve 2,5 aylık bir çalışma sonucu tahniti tamamlanan leoparın 2 Şubat'ta Sürmeli Otel'de sergileneceğini açıkladı. Ülkemizde varlığı tartışmalı olan ve biyolojik çeşitliliğimiz açısından son derece önemli bir tür olan leopar (Panthera pardus), Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Solmaz köyü yakınlarında ortaya çıktığı belirtilen açıklama da, "Bir çobana saldırı sonrası 3 Kasım 2013'te öldürülen leoparın DNA ve hücre örnekleri alınarak incelenmiş ve tahniti yapılmak üzere İstanbul’a gönderilmişti. İstanbul’a gönderilen Anadolu leoparının çıkarılan postu, 43 yıllık tahnit ustası İhsan Yey tarafından ABD'den getirilen bir cansız mankene giydirildi. 2.5 ay süren çalışma sonucu tahniti tamamlanan leopar, gerçeğini aratmayacak bir şekle geldi. Daha önceleri Anadolu’nun değişik bölgelerinde yaşayan leoparların sayıları 1950’li yıllardan itibaren yasa dışı avcılık, zehirleme, kapanlar ile yakalama sonucu azalmaya başladı ve Anadolu’da bilinen son leopar 17 Ocak 1974 tarihinde Ankara’nın Beypazarı ilçesi yakınlarında vurulmuştu. Tahnit edilmiş bu leopar ise MTA Tabiat Tarihi Müzesi'nde sergileniyor." denildi.

Tahnitin, yaban ve av hayvanlarının derilerinin ilaçlanarak, aslına uygun şekilde uzun süre saklanmasını sağladığı vurgulanan açıklama da, hayvanları ölümsüzleştirme sanatı olarak bilinen tahnitin, genellikle bilimsel maksatla geçmişten yararlanarak geleceğe ışık tutmak için tüy ve kürk özelliği aramadan yapıldığı hatırlatıldı.

DİYARBAKIR’DAKİ OLAY 1974’TEN BU YANA İLK KESİN KAYIT NİTELİĞİ TAŞIYOR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 81 ilde yaban hayatının korunması için üniversiteler, belediyeler ve doğa dernekleri ile ortaklaşa çalışmalar yürüttüğü anlatılan açıklama da, "Çeşitli illerde tahniti yapılmış yaban hayvanları da buralarda yaban hayatına karşı duyarlılığı artırmak için kullanılıyor. Tahnit aynı zamanda nesli tükenmekte olan hayvanların gelecek nesillere aktarılmasında ve kültürel varlıkları koruma için de uygulanıyor. Bu tarihten sonra türün görüldüğüne dair çeşitli haberler çıksa da bunların hiç birisi kesin delil niteliği taşımadı. Ancak son yıllarda özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde türün görüldüğü, yasa dışı olarak avlandığı bilgileri gelse de net bir bilgiye ulaşılamamıştı. Diyarbakır’da yaşanan son olay 1974 yılından bu yana ulaşılan ilk kesin kayıt niteliği taşıyor." ifadelerine yer verildi.
CİHAN

Diyarbakır’da vurulan leopar Ankara'da görücüye çıkıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×