Diyarbakır'da 'Kemerlerinizi Bağlayın' filmi yoğun ilgi gördü

Yönetmen Ferzan Özpetek’in filmi 'Kemerlerinizi Bağlayın'ın özel galası Diyarbakır'da yapıldı. Bir alışveriş merkezinde gerçekleştirilen galaya Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın yanı sıra birçok sinemasever katıldı....

Diyarbakır'da 'Kemerlerinizi Bağlayın' filmi yoğun ilgi gördü
30 Nisan 2014 Çarşamba 05:23

Yönetmen Ferzan Özpetek’in filmi 'Kemerlerinizi Bağlayın'ın özel galası Diyarbakır'da yapıldı. Bir alışveriş merkezinde gerçekleştirilen galaya Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın yanı sıra birçok sinemasever katıldı.

Gösterim sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Özpetek, filme olan ilgiden dolayı teşekkür etti. İtalya'nın Lecce kentine çok düşkün olduğundan iki filmini burada çektiğini anlatan Özpetek, Diyarbakır'da da bir film çekmekten memnuniyet duyacağını söyledi. Özpetek, filmde Kürt sanatçı Aynur Doğan'ın bir şarkısını kullanmasının herhangi bir amacı olmadığını belirtti. Özpetek, "Aynur Doğan'ın Kürtçe şarkısını hoşuma gittiği için filmde kullandım. Hiçbir amaçla yapmadım. O zamanlar filmin Diyarbakır'da gösterileceğini bile düşünmüyordum. Oyuncu seçiminde de bir planlama yapmıyorum. Hep içimden geleni yapıyorum. İçimden gelen oyuncuyu oynatıyorum. Montajcıya Aynur'dan 4 tane şarkı gönderdim“ ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'ın çok güzel bir şehir olduğunu belirten Özpetek, "Çünkü hiç kimseye söylemeden buraya gelip 4-5 gün dolaşmam, insanlarla görüşmem, konuşmam güzel olur. Çok daha güzel olur, şehri çok daha iyi tanıyabiliyorsunuz. Diyarbakır'a bana asıl sürpriz olan şey, örneğin burada Süryani Kilisesi'ni gördüm. Burada çeşitli uygarlıkların, kültürlerin olması insanı etkiliyor. Kentte büyük bir zenginlik var. Onları göstermek, tanıtmak çok önemlidir” diye konuştu.

Kışanak ise bu etkinliğin kentin tanıtılmasına önemli katkı yapacağını söyledi. İzleyiciyi etkisine alan duyguyu çok güzel hissettiren bir film izlediğini ama izlerken de çok zor durumda kaldığını ifade eden Kışanak, "Çünkü arka arkaya üç yakın arkadaşımı kanserden kaybetmiştim. Her şeyiyle yoğun bir duygu yaşattıran bir film izledik. Eminim bu filmin yaratacağı etki son derece güçlü olacak” şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×