Diyanet: Mezar taşlarına kaderden şikayet eden ifadeler yazmak caiz değil

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, normal şartlarda, bir gerekçe ve ihtiyaç bulunmaksızın kabirlerin abartılı yükseklikte yapılmasının, üzerlerine kubbe inşa edilmesinin mekruh görüldüğünü, kabir taşlarına kimlik bilgilerinin ötesinde aş.

Diyanet: Mezar taşlarına kaderden şikayet eden ifadeler yazmak caiz değil
31 Ocak 2014 Cuma 10:08

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, normal şartlarda, bir gerekçe ve ihtiyaç bulunmaksızın kabirlerin abartılı yükseklikte yapılmasının, üzerlerine kubbe inşa edilmesinin mekruh görüldüğünü, kabir taşlarına kimlik bilgilerinin ötesinde aşırı övgü sözlerinin; ölümden ve kaderden şikayet eden ifadelerin yazılmasının caiz olmadığını açıkladı.

Bir vatandaşın 'Kabir üzerine türbe yaptırmanın hükmü nedir?' sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, kaybolmaların önlemek üzere, gösteriş ve israftan uzak kalarak kabir yapılmasında dinen bir sakınca görülmediğini bildirdi.

MEZAR TAŞINA ÖVÜCÜ YAZI YAZMAYIN
Kurul kararında şu ifadelere yer verildi: "Bunun için de düzenlenecek kabrin bir iki karıştan yüksek olmaması ön görülmüştür. Mezarların başuçlarına, üzerinde ölenin kimliğini belirleyen ifadelerin yer aldığı sade bir taş ve benzeri levhaların yerleştirilmesinde sakınca görülmemiştir. Sahabilerden Osman İbn Maz’un (r.a.) ölünce cenazesi Medine dışına çıkartılarak gömülmüştü. Rasulüllah (s.a.s.) bir sahabiye, Osman için bir kaya getirerek mezar yerini belli etmesini söylemiş ve taş, mezarın başına konulunca, 'Bununla, kardeşimin kabrini işaretliyorum, ailemden ölenleri bunun yanına gömeceğim' buyurmuştur. Görüldüğü üzere kabir için yapılan bu tür işlemler bir ihtiyaca dayalı bulunmaktadır. Normal şartlarda, bir gerekçe ve ihtiyaç bulunmaksızın kabirlerin abartılı yükseklikte yapılması, üzerlerine kubbe inşa edilmesi mekruh görülmüş; kabir taşlarına kimlik bilgilerinin ötesinde aşırı övgü sözlerinin; ölümden ve kaderden şikayet eden ifadelerin yazılması caiz görülmemiştir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×