DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu'na gözaltı

Hakkındaki soruşturma kapsamında ifadeye gitmediği için zorla ifadeye götürülen DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu, serbest bırakıldı

DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu'na gözaltı
17 Haziran 2016 Cuma 11:31

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Diyarbakır'da yaptığı bir konuşmasında "Cumhurbaşkanına hakaret" ettiği iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturma kapsamında çıkarılan yakalama kararı uyarınca Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gözaltına alındı. Anadolu Adalet Sarayı'nda ifade veren Çerkezoğlu, serbest bırakıldı.

Hakkında bulunan yakalama kararı kapsamında Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gözaltına alınan Çerkezoğlu, polis eşliğinde Anadolu Adalet Sarayı'na getirildi.

Burada İnfaz Savcısı Nazmi Mardinoğlu'na ifade veren Çerkezoğlu, üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek, şunları söyledi:

"Ben DİSK Genel Sekreteriyim. Aynı zamanda Devrimci Sağlık İş Sendikası'nın Genel Başkanıyım. Binlerce işçinin üye olduğu bir konfederasyon olarak faaliyet yürütüyoruz. 31 Ağustos 2015 tarihinde ülkemizde yaşanan seçimler ile ilgili olarak Diyarbakır'da sendikalar ve sağlık meslek örgütlerince yapılan basın açıklaması esnasında ben de konfederasyonumuzu temsilen seçimlerle ilgili olarak siyasi eleştirilerde bulundum. Siyasal değerlendirmeler yaptım. Bu arada süreçte yer alan siyasi kişiliklerle ilgili olarak siyasi eleştirilerde bulundum. Kesinlikle herhangi bir kişi ya da kuruma hakaret kastım söz konusu değildir. Tamamen siyasi eleştiriden yapılmıştır ve temsil ettiğimiz kişilerin düşünceleri kendi düşüncelerimize dayanarak değerlendirmelerde bulunulmuştur. Herhangi bir hakaret düşüncesi hiçbir zaman olmamıştır."

Çerkezoğlu'nun avukatı da, kullanılan ifadelerin siyasi eleştiriden ibaret olduğunu belirterek, suç oluşturacak bir beyanının söz konusu olmadığını dile getirdi.

Çerkezoğlu, ifadesinin alınmasının ardından hakkında çıkarılan yakalama kararı kaldırılarak serbest bırakıldı.

Çerkezoğlu hakkında Diyarbakır'da 31 Ağustos 2015 tarihinde yaptığı bir konuşmada "Cumhurbaşkanına hakaret" ettiği iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Çerkezoğlu'nun soruşturma kapsamında ifadeye gitmemesi üzerine hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×