DİSK Genel Başkanı Beko’dan Anlı’ya ziyaret

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı’yı ziyaret ederek Toplu İş Sözleşmesi’ni imzaladı. Burada konuşan Beko, kalıcı barış için DİSK...

DİSK Genel Başkanı Beko’dan Anlı’ya ziyaret
03 Mayıs 2014 Cumartesi 18:53

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı’yı ziyaret ederek Toplu İş Sözleşmesi’ni imzaladı. Burada konuşan Beko, kalıcı barış için DİSK olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

    DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel İş Sendikası Genel Sekreteri Remzi Çalışkan, Örgütlenme Sekreteri Mehmet Güleryüz, Mali Sekreteri Cafer Konca, DİSK Bölge Temsilcisi Serdar Ekingen, Genel İş Diyarbakır 1 No’lu Şube Başkanı M. Salih Doğrul, 2 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çelik, Dersim Şube Başkanı Hasan Çiçek, Urfa Şube Başkanı Sadık Demir ve beraberindeki heyet Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

    Ziyarette konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Kürtlerin demokratik haklarına mutlaka kavuşması gerektiğini söyledi. Beko, sorunun inkar ve isyanla değil demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiğini vurguladı. “Bu topraklar yeteri kadar kana doydu.” diyen Beko, şimdi kardeşliği, dostluğa büyük ihtiyaç bulunduğunu anlattı. 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkmak istemelerinin bir inatlaşma sonucu olmadığını belirten Beko, 1977’de katledilen 37 arkadaşlarını anmak istediklerini ifade etti. Bir yıldan fazla bir zamandan bu yana çatışmaların yaşanmadığını ve cenazelerin gelmediğine ve annelerin gözyaşı dökmediğine dikkat çeken Beko, “bu süreçte katkısı olanlara teşekkür ederim. Kalıcı barışın inşası için DİSK olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazırız.” diye konuştu.

    Ziyarette Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası Diyarbakır 1 No’lu Şube Sendikası arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’ne DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı da imzaladı.

    617 geçici ve kadrolu işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi 1 Mart 2014 ile 28 Şubat 2015 dönemini kapsıyor. Toplu iş sözleşmesine göre işçilere yüzde 7 zam yapıldı. Taban ücret 83 lira olarak belirlenirken, bir süredir toplu iş sözleşmelerine giren aile içi şiddeti önleme maddesi korundu. Buna göre aile içi şiddet uygulayanın tespit edilmesi durumunda ücreti eşine ödenmesi hükmü getirildi. 1 Mayıs resmi tatil olarak kabul edilirken işçiye 1 Mayıs için 53.50 ek ödeme öngörüldü. 21 Mart Nevruz günü tüm işçiler için idari tatil olarak kabul edilirken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kadın çalışanlar için idari tatil sayıldı.

    Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı ise emekçilerin ezilen tüm mazlum halkların yanında olduğunu ifade etti. Anlı, “Onların mücadelesini kendi mücadelemiz olarak görüyoruz. Onların başarısını da kendi başarımız olarak görüyoruz.” dedi. Diyarbakır’ın yıllardan bu yana hak, özgürlük ve adalet arayışının en önemli şehirlerinden biri olduğunu ifade eden Anlı, “Biz Diyarbakır’dan bütün direnenlere bir kez daha selam gönderiyoruz. Biz kendi yaşam pratiğimizle bunu gördük, aşamayacağımız hiç bir engel yoktur. Yeter ki kararlı ve birlik içinde olunsun.” diye konuştu. CİHAN

DİSK Genel Başkanı Beko’dan Anlı’ya ziyaret


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×