Dışişleri Kriz Masası: Irak’ta geniş kesimleri etkileyen şiddet devam ediyor

Dışişleri Bakanlığı Irak Kriz Masası son gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, Irak’ın geniş kesimlerini etkisi altına alan şiddet olaylarının devam ettiği, güvenlik alanında düzelme sağlanamadığı, krizin mezhepsel çatışma...

Dışişleri Kriz Masası: Irak’ta geniş kesimleri etkileyen şiddet devam ediyor
15 Haziran 2014 Pazar 14:23

Dışişleri Bakanlığı Irak Kriz Masası son gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, Irak’ın geniş kesimlerini etkisi altına alan şiddet olaylarının devam ettiği, güvenlik alanında düzelme sağlanamadığı, krizin mezhepsel çatışma boyutunun güç kazandığına dikkat çekilerek, sahadaki gelişmelerin çok hızlı değişim gösterdiği, çatışmalar çok kısa sürede bir bölgeden diğerine sıçrayabildiği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında şunlar ifade edildi: “Bulunduğumuz aşamada 13 Haziran tarihli güvenlik duyurumuzdaki unsurlar geçerliliğini korumaktadır. Bu çerçevede Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat’ta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından tedbirli davranmaları, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve söz konusu bölgelere seyahat edilmesinden kaçınılması kuvvetle tavsiye edilmektedir."

THY, TARİFELİ UÇUŞLARINI SÜRDÜRÜYOR

THY’nin, Bağdat Havalimanı, Basra Havalimanı, Necef Havalimanı, Süleymaniye Havalimanı ve Erbil Havalimanı’ndan tarifeli uçuşlarını sürdürdüğüne dikkat çeken açıklamada, şöyle denildi: “Irak’tan ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın Kriz Merkezi’nin yanı sıra Bağdat Büyükelçiliğimiz, Basra Başkonsolosluğumuz ve Erbil Başkonsolosluğumuzdan da yönlendirme alması ve uçuşlarla ilgili olarak THY’yle temasta kalması yerinde olacaktır.

“TÜM ÇALIŞMALAR HASSASİYETLE SÜRDÜRÜLÜYOR”

Irak’ta 11 Haziran tarihinden bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve Musul’un Geyara ilçesinde tutulan 31 şoförden oluşan vatandaşlarımızın ülkemize en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli tüm çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. Bakanlığımızda faaliyetine devam eden ve ilgili diğer kurumlarımızın personelinin de hizmet verdiği Kriz Merkezi, Irak’taki durum ve bu ülkedeki vatandaşlarımız hakkında Bakanlığımıza iletilen tüm soru ve talepleri eldeki güncel bilgiler ışığında cevaplandırmaktadır. Konsolosluk çağrı merkezlerimize yapılan başvurular da eşzamanlı olarak Kriz Merkezi’ne yönlendirilmektedir.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×