Dışişleri Bakanlığı: e-vize en kısa sürede hizmete girecek

Dışişleri Bakanlığı, e-vize uygulamasının geçişte yaşanabilecek sıkıntıların aşılabilmesine yönelik olarak ilgili tüm kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri ile eşgüdüm içinde gerekli çalışmaların sürdürüldüğü, yeni uygulamanın en kısa sürede hizmete.

Dışişleri Bakanlığı: e-vize en kısa sürede hizmete girecek
30 Ocak 2014 Perşembe 18:58

Dışişleri Bakanlığı, e-vize uygulamasının geçişte yaşanabilecek sıkıntıların aşılabilmesine yönelik olarak ilgili tüm kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri ile eşgüdüm içinde gerekli çalışmaların sürdürüldüğü, yeni uygulamanın en kısa sürede hizmete sunulacağını bildirdi.
11 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca, 11 Nisan 2014 tarihi itibariyle hudut kapılarımızda bandrol-kaşe vize uygulamasının sona ermesinin öngörüldüğüne işaret eden Bakanlık, geçiş döneminde 2014 yılı turizm sezonu dahil mevcut uygulamanın bir süre daha devam ettirilmesi yönünde gerekli önlemlerin alındığını kaydetti.
Açıklamada, “Turistik veya ticari amaçlarla yapılacak vize başvuruları Bakanlığımızın Yurtdışı Temsilciliklerinden veya Elektronik Vize Başvuru Sisteminden (www.evisa.gov.tr) gerçekleştirilebilmektedir.
2013 yılında uygulamaya başlatılan Elektronik Vize Başvuru Sistemi üzerinden, internet bağlantısı olan her noktadan halihazırda ortalama 3 dakika içinde kolay bir şekilde e-Vize alınması mümkün olabilmektedir. e-Vize altyapısının güçlendirilmesi ve buna paralel alınacak bazı önlemlerle vizeye tabi yabancı uyrukluların pratik yöntemlerle vize temin etmeleri için gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

11 NİSAN'A KADAR YAPILACAKLAR

Bakanlık, bu kapsamda, 11 Nisan 2014 tarihi öncesinde; yapılacak işleri şöyle sıraladı:
“İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerine ek olarak Hollandaca, Norveççe, Lehçe, Almanca, Arapça ve Çince dilleri e-vize sistemine eklenecek.
Visa ve Master Card kredi kartlarına ek olarak, yaygın kullanımda olan diğer kredi kartlarıyla ve banka kartlarıyla ödeme imkanı sağlanacak.
Türkiye’ye yolcu taşıyan anlaşmalı havayolu şirketlerinin ofislerinden ve havaalanlarındaki bürolarından da e-Vize alınabilmesini teminen gerekli altyapı kullanıma sunulacaktır.
Tur operatörleri grup e-Vize başvurusunda bulunup toplu ödeme yapabileceklerdir.
Vize alamadan ülkemize gelen yabancılar havaalanlarımıza yerleştirilecek e-Vize Kioskları üzerinden de e-Vize alabilecekler.”

"YENİ UYGULAMA EN KISA SÜREDE HİZMETE GİRECEK"

Açıklamanın sonunuda, “Havaalanlarındaki beklemeleri de tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni uygulamaya geçişte yaşanabilecek sıkıntıların aşılabilmesine yönelik olarak ilgili tüm kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri ile eşgüdüm içinde gerekli çalışmalar sürdürülmekte olup, yeni uygulama en kısa sürede hizmete sunulacaktır.” denildi.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×