Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yabancı basına konuştu

Bakan Çavuşoğlu: "Türkiye'nin DAEŞ, PKK ve diğer örgütlerle mücadele konusunda asker kapasitesini sadece bunlarla (darbeci generaller) sınırlı tutmak, art niyet yoksa bilgisizlik ve cahillikten kaynaklanıyor"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yabancı basına konuştu
29 Temmuz 2016 Cuma 13:05

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD yetkililerinin darbeci generallerin tasfiyesinin DAEŞ'le mücadeleye zarar vereceği iddiasına yönelik, "Türkiye'nin DAEŞ, PKK ve diğer örgütlerle mücadele konusunda asker kapasitesini sadece bunlarla sınırlı tutmak, art niyet yoksa bilgisizlik ve cahillikten kaynaklanıyor." dedi.

Çavuşoğlu, yabancı basın mensuplarına yönelik Bakanlıkta gerçekleşen toplantıda, soruları yanıtladı.

Bir basın mensubunun, Amerikalı bazı komutanların Türkiye’deki darbe girişiminin ardından ihraç edilen bazı askerlerin kendileriyle iyi ilişki ve iletişim içinde olan askerler oldukları ve bu kişilerin tasfiyesinin Türkiye-ABD’nin terörle mücadelede yürüttükleri ortak işbirliğine zarar verebileceği açıklamasını hatırlatması üzerine Çavuşoğlu. bu değerlendirmeyi "saçma" bulduğunu söyledi. Türk ordusunun sadece içine sızmış, asker kıyafetli darbecilerden ibaret olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"DAEŞ, PKK ve diğer terör örgütleri ile mücadele kapasitesine sahip olanlar sadece onlar da değildir. ‘Sadece bu paralel yapıya mensuplar DAEŞ ile mücadele ediyor’ derlerse biz bunu şiddetle reddederiz. Öyle değerlendirmeleri doğru bulmuyoruz.
‘Ordu içinde bu kadar temizlik yapıldı, ordunun kapasitesi zayıfladı mı veya DAEŞ, diğer terör örgütleriyle mücadele kapasitesi zafiyet gösterir mi?’ diye sorarlarsa biz onlara şunu söyleriz, ‘Tam tersi ordunun içindeki bu çürükleri temizlediğimiz zaman ve tüm beyninde, planlarında, darbe girişimi yapmak olan kişiler ayıklandığı zaman ordumuz daha güvenilir, dinamik, temiz ve daha etkili olur mücadelesinde.”

ABD’yle DAEŞ’e karşı mücadelede ortak adımlar atıldığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin hiçbir zama iki ülke arasındaki mutabakatlara aykırı davranmadığını belirtti.

Çavuşoğlu, “(FETÖ'nün darbe girişimine katılan askerler için) Bizim adamlarımız derlerse bu zaten saçmalıktır. Darbe yapanlar eğer ABD askerlerinin adamıysa o zaman zaten ülkedeki birçok insanlar tepki gösteriyor. Bu tepki de artar. Bu açıklama eğer sizin söylediğiniz gibiyse saçmadır. Türkiye’nin DAEŞ’le mücadele, PKK ve diğer örgütlerle mücadele konusunda askerimizin kapasitesini sadece bunlarla sınırlı tutmak da, art niyet yoksa bilgisizlik ve cahillikten kaynaklanmaktadır. O nedenle bu açıklamayı eğer doğruysa talihsiz ve saçma buluyoruz.”
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×