Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Konya'da

Çavuşoğlu: "Türkiye'dekileri temizleyeceğiz, yurt dışına kaçanları da geri getireceğiz. Daha önce de Bulgaristan'a bir iki tane kaçan olmuştu. Yine Cumhurbaşkanımızı öldürmek için Marmaris'e gidenler var, onlar da kaçtı. Hepsini tek tek getireceğiz ve hesabını soracağız"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Konya'da
25 Temmuz 2016 Pazartesi 01:50

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yapılanmasıyla ilgili olarak, "Türkiye'dekileri temizleyeceğiz, yurt dışına kaçanları da geri getireceğiz. Daha önce de Bulgaristan'a bir iki tane kaçan olmuştu. Yine Cumhurbaşkanımızı Marmaris'e öldürmek için gidenler var, onlar da kaçtı. Hepsini tek tek getireceğiz ve hesabını soracağız." dedi.

Çavuşoğlu, Konya Mevlana Meydanı'nda demokrasi nöbetine devam eden vatandaşlarla buluştu.
Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleriyle alanı dolduran vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılanan Çavuşoğlu, demokrasi nöbetini tutan Konyalıları selamladığını söyledi.

Çavuşoğlu, gördüğü manzara karşısında Konyalılarla gurur duyduğunu ifade ederek, Erdoğan'ın Konya'ya selam ve şükranlarını ilettiğini aktardı.

- "Türkiye'nin karşısında kim varsa onlarla birlikte oldular"

AK Parti iktidarıyla 15 yıldır bu ülke için yaptıkları hizmetleri hazmedemeyenlerin, Türkiye'nin büyümesini ve dünyadaki mazlumların sesi olmasını çekemeyenlerin Türkiye ile uğraştığını anlatan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önümüze az engel çıkarmadılar. Bu yola kefenimizle birlikte çıktık. 'Bizi bu kutlu yoldan Allah'tan başka hiçbir güç geri çeviremez.' dedik. Önümüze çıkarılan bu engelleri milletimizle beraber aşarak bugünlere geldik. Bu darbe girişimini gerçekleştiren, ordumuzun içine haince giren, asker elbisesi giymiş bu FETÖ'cü teröristlerin aslında ilk girişimi değildi. Bunlar, 17-25 Aralık'ta da aynı girişimde bulundular ve bugüne kadar hiç durmadılar. Türkiye'nin karşısında kim varsa onlarla birlikte oldular."

Çavuşoğlu, FETÖ'nün uluslararası camiadaki Türk düşmanı lobilere imkan sağladığını, Türkiye'de saf, inanmış insanlardan topladıkları paraları da ülke aleyhine çalışanlara verdiğini vurgulayarak, Türkiye aleyhine karar çıkartmak için uluslararası parlamentolarda gece gündüz çaba sarfettiklerini bildirdi.

- "Millet, şehit olmak için meydanlara koştu"

FETÖ'nün PKK ve diğer terör örgütleriyle de ele ele verdiğini aktaran Çavuşoğlu, şöyle konuştu:
"15 Temmuz akşamı kardeşlerimize, vatandaşlarımıza havadan ateş açanların, bomba yağdıranların, o bombalar savaşlarda kullanılır ancak tankla ezenlerin, hain PKK'dan, DHKP-C ve DAEŞ'ten bir farkı var mı? Hatta onlardan daha hain ve alçaklar, daha adi bu şerefsizler. Tüm planlarını yapmışlar, Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı öldürecek, bizlere saldırıda bulunucaklar, milletin Meclisini ortadan kaldıracaklar, Pensilvanya'daki terörist başını ülkenin başına getirecekler... Zaten yıllardır planları ve hedefleri bu. Bunların dinle imanla ilgilisi yok. Siz bunların Kur'an-ı Kerim okuduğunu gördünüz mü? Hep Sızıntı, o bu dergileri okudular, aşılama yaparlar. En ufacık vicdanı olan insan masumların üzerine bu şekilde saldırır mı? Her türlü hesabı yapmışlar ama unuttukları bir şey vardı, milletimin de Rabbimin de bir hesabı vardı, bunu unuttular bu alçaklar. Millet, şehit olmak için meydanlara koştu. Şehit olmak için tankın önüne atladı. Şehit olmak için o ağır silahlara göğsünü siper etti. Büyük milletin ayağının altı öpülür."

"Türk milleti darbeye darbe yapan millet olarak tarihe geçti." diyen Çavuşoğlu, dünyanın her yerinden destek mesajları ve dualar aldıklarını dile getirdi.

Çavuşoğlu, uluslararası sanat, siyaset ve spor camiasından, "Ne mutlu size arkanızda büyük bir millet var." diye mesajların geldiğine işaret ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arkasında milletin olduğunu vurguladı.

- "Kaçanların da izlerini sürüyoruz"

FETÖ teröristlerini milletin desteğiyle temizleyeceklerini aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
"Bu hainleri temizleyeceğiz. Askerimizin içinden temizleyeceğiz. Bu hainler peygamber ocağı ordumuza yakışıyor mu? Bunlara Mehmetçik diyebilir miyiz? O yüzden bunları temizlememiz lazım. Bunlardan 8 tanesi Yunanistan'a kaçtı. Korkak fare gibi sığındı bu hainler oraya. Türkiye'dekileri temizleyeceğiz, yurt dışına kaçanları da geri getireceğiz. Daha önce de Bulgaristan'a bir iki tane kaçan olmuştu. Yine Cumhurbaşkanımızı öldürmek için Marmaris'e gidenler var, onlar da kaçtı. Hepsini tek tek getireceğiz ve hesabını soracağız. Nasıl Türkiye'de inlerine girdik ve oradan çıkarıyoruz bu hainleri, kaçanların da izlerini sürüyoruz ensenlerinden tutup getirip hesabını soracağız. Pensilvanya'daki terörist başını da Türkiye'ye getireceğiz. Buradan bir kere daha müttefikimiz ABD'ye sesleniyoruz: Gerekli dökümanları ve hukuki belgeleri veriyoruz, artık bu kişiyi vermek için 'Delil lazım.' diyemezsiniz. Siz de dünya da biliyor bu darbe girişiminin arkasında o terörist başı FETÖ vardır. İnşallah girişimlerimizi sürdüreceğiz. Adalet Bakanımız çalışmalarını sürdürüyor, ilave dosyalar, delilleri de vereceğiz ve ABD'den isteyeceğiz."

- Dünyadan destek mesajı geliyor

Bu süreçte dostu ve düşmanı bir kere daha gördüklerinin altını çizen Çavuşoğlu, Türkiye'ye destek verenlerin, dua edenlerin, akraba toplulukların ve Balkanlar'dan dua edenlerin desteklerini gördüklerini anlattı.

Çavuşoğlu, KKTC'nin FETÖ'yü terör örgütü olarak ilan ettiğini belirterek, teröristlerden hesap sormanın boyunlarının borcu olduğunu bildirdi.

Milletin vatan ve devlet endişesi taşıdığı için meydanlara koştuğunu ifade eden Çavuşoğlu, "O endişeyle on gündür meydanlardasınız. Vatanı, milleti korumak için burdasınız. Tedbirleri almak da bizim görevimiz. Sağcısı, solcusu o bu fark etmez. Millet olduğumuzu anladık ve büyük bir millet olduğumuzu gördük. Kendimize güvenimiz bir kez daha geldi. Daha güçlü olursak önümüzdekini daha kolay aşarız. Sanmayın bu ilk ve son olacak. 15 yıldır ilk ve son olmadıysa bundan sonra da önümüze engeller çıkabilir. Birlik ve beraberlik içinde olacağız." dedi.

- "Tüm kurumlarımızı bu hainlerden inşallah temizleyeceğiz"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin 2023, 2051 ve 2071 hedeflerine koşacağına, gelecek nesillerin müreffeh ve daha güvenli bir Türkiye'de yaşaması için gayret edeceklerini vurguladı.

O akşamdan on gündür darbecilere karşı kahraman polisin milletle büyük mücadele verdiğini aktaran Çavuşoğlu, onların sayesinde Türkiye'de güvende hissettiklerini bildirdi.

Çavuşoğlu, polislerin darbeye karışmayan askerlerle birlikte darbecilerin inlerine girdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Ankara'ya gideceğiz ve sabah çalışmalarımıza devam edeceğiz. Benim bakanlığıma da sızmış bu hainler. Hem de soruları çalarak veya soruları vererek girmiş, kapasitesi yok, dil bilgisi yok. Değişik kurumlardan stratejik kurumlara getirilerek bizim bakanlığa da yerleşmişler. Şimdi bunun çalışmasını yapıyoruz, bakanlığımı da bu hainlerden temizleyeceğiz. Tüm kurumlarımızı bu hainlerden inşallah temizleyeceğiz. Yarın sabah gerekli işlemleri yapacağız ve adımlarımızı atacağız. Bu hainler içeride olduğu sürece bize huzur olmaz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×