Dink davası ile Ali Öz dosyasının birleştirilme talebine ret

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin dava, özel yetkili mahkemelerin kapatılmasından sonra yeni mahkemesinde ilk kez görüldü.

Dink davası ile Ali Öz dosyasının birleştirilme talebine ret
18 Nisan 2014 Cuma 16:38

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin dava, özel yetkili mahkemelerin kapatılmasından sonra yeni mahkemesinde ilk kez görüldü. Dönemin Trabzon Jandarma Alay Komutanı Ali Öz’ün yargılandığı davada Trabzon'daki mahkemenin dosyaların birleştirilmesi yönünde görüş sorduğunu hatırlatan mahkeme, bu aşamada muvafakat vermediğini bildirdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gittikten sonra ilk kez görülen duruşmaya katılan sanık olmadı. Duruşmaya Dink ailesinin avukatları ile sanıklar Yasin ve Osman Hayal’in avukatları geldi.

Mahkeme Başkanı Tevfik Güngören, Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Albay Ali Öz’ün yargılandığı davayla ana davanın birleştirilmesi yönünde kendilerinden görüş istediklerini belirtti. Başkan ayrıca sanıklardan Ahmet İskender’in halen yakalanamadığını ve bu nedenle Yargıtay’ın bozma ilamına karşı görüşlerinin sorulamadığını kaydetti.

Dink ailesinin avukatlarından Bahri Belen, “Ahmet İskender, 7 duruşmadır ele geçirilememiştir. Diğer sanık ve vekillerinin beyanları tespit edilmiştir. Bu bakımdan Ahmet İskender hakkındaki dosyanın ayrılmasını ve mahkemenin bozmaya uyma ya da direnme yönünden kararını vermesini talep ediyorum.” dedi.

Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, “Ali Öz hakkında Trabzon’da İl Jandarma Komutanı olarak görevini yapmamak suretiyle olaya sebebiyet verdiğinden dava açılmıştır. Bu bakımdan o dosya ile mahkemenize ait bu dava dosyası arasında mutlak suretle bağlantı bulunduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Duruşma Savcısı Yavuz Pehlivan, “Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyası incelenmediğinden ayrıca Yargıtay bozma ilamına uyulup uyulmama konusunda herhangi bir karar verilmediğinden bu hususta bilahare karar verilmesi, Ahmet İskender hakkındaki yakalama evrakının akıbetinin beklenmesi, eksik hususların giderilmesi talep olunur.”
şeklinde görüş belirtti.

Mahkeme, sanık Ahmet İskender’in yakalamalı halinin sürdürülmesine karar verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin daha önce verdiği kararın Yargıtay tarafından aleyhe bozulduğunu hatırlatan mahkeme, sanıkların tümünün bozma ilamına karşı diyeceklerinin saptanmadan, bozma ilamı hususunda karar verilmesinin usulen uygun olmayacağını ifade etti. Sanıklardan Ahmet İskender’in henüz yakalanamadığını ve bozma ilamına karşı mahkemenin direnme ya da uyma yönünde bir karar vermediğini de ifade eden mahkeme, bu aşamada Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne birleştirme konusunda muvafakat verilmediğinin bildirilmesine ve dosyanın iadesine karar verdi. Duruşma 17 Temmuz’a ertelendi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×