Dink cinayetinde Cerrah ve 8 kamu görevlisi hakkındaki takipsizlik kaldırıldı

Hrant Dink'in öldürülmesi kapsamında hakkında soruşturma açılması talep edilen eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, İl Emniyet Müdürü Celallettin Cerrah, eski İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve...

Dink cinayetinde Cerrah ve 8 kamu görevlisi hakkındaki takipsizlik kaldırıldı
06 Haziran 2014 Cuma 14:48

Hrant Dink'in öldürülmesi kapsamında hakkında soruşturma açılması talep edilen eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, İl Emniyet Müdürü Celallettin Cerrah, eski İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve 6 polis hakkındaki kovuşturmaya yer olmadığına dair karar, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

Dink cinayetine ilişkin soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı kamu görevlilerini de soruşturmaya dahil etmek istedi. Bu kapsamda dönemin Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve 6 polis hakkında soruşturma izni verilmesi için İstanbul Valiliği’ne başvurdu. İçişleri Bakanlığı tarafından atanan mülkiye müfettişi izin verilmemesi yönünde kanaat bildirdi. Bunun üzerine valilikte soruşturma için istenilen izin talebini reddetti. Valiliğin iznini reddetmesi üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı konu ile ilgili takipsizlik kararı verdi.

Dink ailesi valiliğin bu kararına itiraz etti. İtirazı değerlendiren Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi takipsizlik kararının kaldırılmasına karar verdi.

Kararda, Dink’in ölümüne ilişkin AİHM kararında, kamu görevlileri hakkında etkin soruşturma yürütülmediğinin saptandığı ve 4. Yargı Paketi’ne göre de bu durumda yeniden soruşturma açılabileceği belirtildi. “Madde ve ihlal kararı içeriği birlikte değerlendirildiğinde, bağlayıcı olan ihlalin yerine getirilmesinin ancak C.Başsavcılığınca doğrudan soruşturma yapılması ile mümkün olacağı anlaşılmaktadır. Aksinin kabulü halinde soruşturma bakımından kısır bir döngünün ortaya çıkacağı tartışmasızdır.” denildi.

Haklarındaki takipsizlik kararı kaldırılan isimler şöyle; dönemin Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, İstanbul emniyetindeki görevliler Bülent K., İbrahim P., İbrahim Şevki E., Volkan A., Bahadır T., Özcan Ö.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×