Din bilgisi öğretmeni, kardeşinin karaciğeri ile sağlığına kavuştu

Bursa'da 36 yaşındaki Din bilgisi öğretmeni Abdurrahman Becerikli, kız kardeşinden nakledilen karaciğerle sağlığına kavuştu. Ameliyatın ardından sevincini ailesi ve doktorlarıyla paylaşan Becerikli, "İnsanlar dinen sakıncası vardır diyerek...

Din bilgisi öğretmeni, kardeşinin karaciğeri ile sağlığına kavuştu
08 Mayıs 2014 Perşembe 14:28

Bursa'da 36 yaşındaki Din bilgisi öğretmeni Abdurrahman Becerikli, kız kardeşinden nakledilen karaciğerle sağlığına kavuştu. Ameliyatın ardından sevincini ailesi ve doktorlarıyla paylaşan Becerikli, "İnsanlar dinen sakıncası vardır diyerek organlarını vermeye çekiniyor. Ben din bilgisi öğretmeniyim ve dinen bir sakıncası olmadığını biliyorum. Kardeşim benim hayatımı kurtardı. Kendisine ne kadar dua etsem azdır. Benim için büyük bir fedakârlık yaptı, hakkı ödenmez." diye konuştu.

Başka bir rahatsızlığı için hastaneye gittiği sırada yapılan tahlillerin sonucunda karaciğer yetmezliği teşhisi konulduğunu anlatan Abdurrahman Becerikli, “Doktorlar karaciğerimde 8,5 cm’lik kitle olduğunu söylediler. Yaklaşık beş ay boyunca bitkisel tedavi aldım. Bundan sonuç çıkmayınca karaciğer nakli olabileceğimi söylediler.” dedi. Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Bölümü’nde 100’üncü nakil ameliyatını Becerikli'ye yaptı. Başına gelenleri öğrenen kız kardeşi Ümmühan Gençay’ın hiç düşünmeden kendisine karaciğeri vermeye gönüllü olduğunu anlatan Becerikli, ameliyata giden süreci şöyle anlattı: "Birçok yakınım hastalığımı öğrenince bana karaciğerini vermek istedi. Allah hepsinden razı olsun, testler yaptırdılar, uğraştılar. Ancak hiçbirinin karaciğeri nakil için uygun bulunmadı. Kız kardeşimden nakil yapılmasına karar verildi. Ben kendimi şanslı hissediyorum. Birçok kişi nakil için sıra bekliyor. Kız kardeşimin karaciğerinin uyması beni umutlandırdı. İkimizi de aynı gün ameliyata aldılar. Sekiz ayda hayatım değişti. Hiç umutsuzluğa kapılmadım, derdimin çaresini aradım. İnsanlar dinen sakıncası vardır diyerek organlarını vermeye çekiniyor. Ben din bilgisi öğretmeniyim ve dinen bir sakıncası olmadığını biliyorum. Kız kardeşim benim hayatımı kurtardı. Kendisine ne kadar dua etsem azdır. Benim için büyük bir fedakârlık yaptı, hakkı ödenmez. Doktorlarım da benim için çok uğraştılar, hepsine ayrı ayrı teşekkür borcum var.”

"BEN BİR ANNEYİM, AĞABEYİM DE BİR BABA, HEPSİNİ DÜŞÜNDÜM"

Kardeşinin sağlığı için endişelendiğini ve organ nakliyle kurtulabileceğinin açıklanması üzerine bir an bile tereddüt etmediğini anlatan Ümmühan Gençay ise ağabeyinin sağlığına kavuşmasından başka bir şey düşünmediğini söylüyor. Evli ve 3 çocuk annesi olan Gençay, "Herşeyden önce ben bir anneyim. Ağabeyim de iki çocuklu bir baba. Karaciğerimi bağışlarken hepsini tek tek düşündüm. Ağabeyimin yaşamasını, eşiyle, evlatlarıyla sağlıklı bir ömür sürüp mutlu olmasını diledim. Çok dua ettim. Eşim benim için endişelendi, ya sana bir şey olursa dedi. Ancak ben Allah korusun aynısı eşimin başına gelseydi, bir an bile düşünmez onun için de aynısını yapardım. Kendisine senin de kardeşin aynı durumda olsa, benden farklı düşünmezdin diyerek teselli ettim. Eşim de sağolsun bu kararımda benim yanımda durdu, moral verdi, dua etti.” diye konuştu.

Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Salih Gülten hastanelerinde 100’üncü nakli yapabilmenin mutluluğunu ekip olarak yaşadıklarını belirterek, “Keşke daha çok insanımızın yüzünü güldürebilsek. Hastalarımızın ve yakınlarının yaşadığı heyecanın aynısını biz de yaşıyoruz. Onların kaderinin bir nakille nasıl değiştiğine tanık oluyoruz. Ailelerin yaptıkları büyük bir fedakarlık ancak kadavradan bağış oranını yükseltemediğimiz için, hastalarımızın yakınları onların durumuna üzülüp bağışta bulunuyor.” şeklinde konuştu.

"ÖĞRETMENİMİZ DE KIZ KARDEŞİ DE ÖRNEK İNSANLAR"

Nakil ameliyatını gerçekleştiren Acıbadem Bursa Hastanesi Karaciğer Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu ise şöyle konuştu: "Abdurrahman Becerikli bizim 100’üncü nakil hastamız, kendisi bir din bilgisi öğretmeni. Toplumumuzda birçok insanımız dini kaygılarla organlarını bağışlamaktan çekindiğini ifade ediyor. Oysa öğretmenimizin kız kardeşi çok örnek bir davranışta bulunarak, ayakta alkışlanacak bir fedakarlıkta bulundu. Çok insani duygularla, kardeşini kurtarmak istedi. Biz de öğretmenimizin üzülmesini hiç istemedik. Her nakil ameliyatımızda hastalarımızın yüzlerinin gülmesi bizim de yüzümüzü güldürür. Ancak öğretmenlik çok örnek bir meslek. Değerli bir öğretmenimizin hayatının kurtulmasında bizim de emeğimiz olduğu için kendimizi şanslı hissediyoruz." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×