Dicle Belediye Başkanı Bilgin: Amacımız ayrı bir devlet kurmak değil

Diyarbakır Dicle Belediye Eşbaşkanı Abdulsamet Bilgin, amaçlarının ayrı bir devlet kurmak olmadığını söyledi. BDP'nin şuanda bir özerklik projesinin olduğunu belirten Bilgin, ”Özerklik yerel yönetimleri daha da güçlendirir. Bir projeyi...

Dicle Belediye Başkanı Bilgin: Amacımız ayrı bir devlet kurmak değil
06 Mayıs 2014 Salı 15:03

Diyarbakır Dicle Belediye Eşbaşkanı Abdulsamet Bilgin, amaçlarının ayrı bir devlet kurmak olmadığını söyledi. BDP'nin şuanda bir özerklik projesinin olduğunu belirten Bilgin, ”Özerklik yerel yönetimleri daha da güçlendirir. Bir projeyi Ankara'da meclisten ve ya bakanlıktan onay almadan yapamıyorsunuz. Bu sistem metropol şehirler için ve Türkiye'nin geri kalmış yerleri için çok önemli. Türkiye'nin ihtiyaçları için genel bir özerklik.” dedi.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan BDP'li Bilgin, çalışmalar hakkında ve gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. Kürtlerin haklarını yasal bir güvenceye bağlanmasını temel bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Bilgin, hem belediye hem de vatandaş olarak bunu desteklediklerini belirtti. Kürt sorunuyla ile ilgili anayasal bir çalışma yapılması gerektiğinin altını çizen Bilgin, ”Kırsal alanda yaklaşık 10 bine yakın kişi var. Onlarda kendi ana topraklarına dönmek istiyor. KCK'den tutuklananlar var. Cezaevinde ölümle ile karşı karşıya gelen hasta mahkumlar var. Biz barıştan yanayız.” diye konuştu.

Çözüm sürecine de değinen Bilgin, süreci önemsediklerini söyledi. Süreçten yana olduklarını anlatan Bilgin, son bir yıldır hiçbir vatandaşın burnu bile kanamadığını kaydetti. Bilgin, ”Sayın Öcalan bu süreci başlattı. Bu sürecin yasal bir güvenceye bağlanmasıdır. Herkes bu özlemle yaşıyor. Temennimiz bu sürecin daha iyi yerlere gelmesidir. “ ifadelerini kullandı.

HALKA AÇIK BİR BELEDİYEYİZ

Belediyelerin bir hayır kurumu olmadığını anlatan Bilgin, hizmet için gece gündüz demeden çalışacaklarını kaydetti. Halka açık bir belediye olduklarını vurgulayan Bilgin, ”Vatandaşlara en iyi hizmet verebilmek için yoğun bir çaba sarf edeceğiz. Belediyecilik anlayışımız tüm karar mekanizmalarında halkımızın da olmasıdır. Biz bir halk belediyesiyiz. Halka açık bir belediyeyiz.” şeklinde konuştu.

İLÇEYİ DAHA İYİ NOKTAYA GETİRECEĞİZ

Projeler hakkında da bilgi veren Bilgin, yapılacakları çalışmalarla ilçeyi daha iyi noktaya getireceklerini söyledi. Bilgin, ”Öncelik projemiz su arıtma tesisi olacak. İlçede mini bir otogar yapacağız. Küçük sanayi sitelerini ilçe dışına çıkartacağız. Çok amaçlı kültür merkezini kuracağız. Bir kadın merkezini kuracağız. Halka açık bir dinlenme tesisini yapacağız. Parke çalışmalarımız devam ediyor. İlçede parke olmayan sokak kalmayacak. Köylerde alt ve üst yapı çalışmalarımız şekilde devam ediyor.” ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×