Dev destek: Dağlarımız barut değil, çiçek koksun

Mardin'de faaliyet yürüten 48 sivil toplum örgütü temsilcisi, ortak basın izahatsı düzenleyerek çözüm sürecine destek verdi.

Dev destek: Dağlarımız barut değil, çiçek koksun
04 Mart 2015 Çarşamba 19:18

Mardin'de aralarından MÜSİAD, Memur-Sen ile Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti'nin de aralarında olduğu 48 sivil cemiyet kuruluşunun oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Karayolları Parkı'nda çözüm süreci hakkında birlikte matbuat izahatsı yaptı.

Platform üyeleri hesabına izahat oluşturan Memur-Sen İl Başkanı Mustafa Aydın, AK Parti ve HDP'nin birlikte matbuat izahatsı yaparak, sürece ivme kazandırmaya ve somut adımlar atmaya yönelik çabalarını fazla fazla mühim ve kıymetli bulduklarını söyledi.

Barış ve huzurun düşmanlarını çatlatacak, barış ve sükunun taraflarını sevindirecek bu hayırlı süreçteki haberleri dikkatle ve dikkatle izlediklerini söz eden Aydın, huzur, refah, barış ve itimat ortamının tesisi için süreci hem hukuki düzenlemelerle, hem de toplumsal pratiklerle güvence altına alınması gerektiğini kaydetti.

Ekonomik yatırımlar ve turizm başta olmak üzere alanımızı her bölgede riskli duruma getiren ve itimat ortamını bozan 6-8 Ekim olaylarına aynı hadiselerin bir daha yaşanmaması için bütün tedbirlerin alınmasını arzulayan Aydın, "Biz istiyoruz ki dağlarımız barut değil çiçek koksun. Çocuklarımız ve gençlerimiz molotof, silah ve kurşun değil kalem, klavye ve kitap taşısın. Biz temenni ederiz ki; dedeler torunlarını değil, torunlar dedelerini defnetsin. Düğünlerimiz, taziyelerimiz, ticaretimiz ve sanatımız sert ve ideolojik olmaktan çıkarak edebi, estetik ve derinlikli bir vaziyet alsın. Biz istiyoruz ki; dağlarımız hayvancılık, arıcılık ve pikniklerle şenlensin. Mehtabın şavkı vursun sulara. Şehirlerimizde turizm, ticaret, eğitim, kültür, sanat ve hayatımızın her boyutuyla rengarenk aksın. Artık ne incinecek bir canımız, ne akıtılacak bir damla kanımız, ne de dağlanacak bir anne yüreğimiz olmasın istiyoruz. Barış sürecinin başarıyla neticelenmesi Yeni Türkiye'nin de sigortası olacaktır" dedi.

Bölgenin ve ülkenin şuan birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ve kucaklaşmaya ihtiyacının olduğunu anlatım eden kanaat önderlerinden Süleyman Çelik, "Malumunuz bölgemiz uzun zamandır bir takım sıkıntılar yaşıyor, yaşıyoruz. Bugün nasıl ki bir bireyin suya gereksinimi varsa, aç bulunan bir bireyin ekmeğe gereksinimi varsa, bizim de bu bölgede huzura ihtiyacımız vardır. Huzura, barışa ve kardeşliğe ihtiyacımız var. Basın izahatsında başkanımızın dediği gibi; bunu siyasal bir partinin menfaati çerçevesinde değil, kardeşlik ekseninde yapılması lazımdır. Herkesin birbirini kucakladığı, her bireyin özgür bir biçimde kendisini anlatım edebildiği bir ortamı arzuluyoruz ve bunun çabası içerisindeyiz" diye konuştu.

Mardin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ali Dündar ise, hükümet ve HDP'nin birlikte yaptığı "PKK'nin silah bırakma" çağrısının toplumu rahatlatacak bir seviyeye gelmesini ümit ettiklerini anlatarak, "Mardinliler şekilde her süre barış sürecinin beraberinde yer aldık. STK'lar şekilde Kürt meselesinin çözümü için her süre destek verdik. Kürt meselesine her bireyin yardım sunmasını ümit ediyoruz" halinde konuştu. 
İşadamı Cengiz Demirkaya da, silahların bırakılması çağrısıyla alana ve ülkeye müspet bir iklimin hakim olduğunu, bu sürecin nihayete ererek ülkeye her bölgede güzellik katacağına inandığını dile getirdi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×