DES: Ermeni tehciri sebep-sonuç ilişkisi ile gerçekleşti

Demokrat Eğitim Sendikası(DES) Malatya İl Başkanı Veysel Fırat, “Tarihi olayların sebep-sonuç ilişkisi içinde değerlendirilmesi gerekir.

DES: Ermeni tehciri sebep-sonuç ilişkisi ile gerçekleşti
25 Nisan 2014 Cuma 18:58

Demokrat Eğitim Sendikası(DES) Malatya İl Başkanı Veysel Fırat, “Tarihi olayların sebep-sonuç ilişkisi içinde değerlendirilmesi gerekir. 1915’te Ermeni çetelerinin işgal güçlerine yardım etmesi, savunmasız halka karşı zulüm etmesi sonucu tehcir yapılmıştır.” dedi.

Veysel Fırat, yaptığı açıklamada, Ermeni tehcirinin her yıl gündeme getirilmesinin ülkeye gereksiz yere enerji kaybettirdiğini belirtti. Her yıl 24 Nisan’da temcit pilavı gibi ülkenin gündemine tehcir olayının getirildiğini söyleyen Fırat, şöyle devam etti: “Ermeni meselesinde devlet olarak nedense hep savunma pozisyonunda kalıp bir türlü haklılığımızı vurgulayamıyoruz. Ülkenin gerçek sahipleri cephede savaşırken devletin sunduğu imkanlarla zenginleşen Ermeniler, yapılan iyiliklerin karşılığını verircesine eli silah tutanların savaşta olduğu bir ortamda, savunmasız kadın, çocuk ve yaşlı demeden katletmişler bununla da kalmayıp kimi zaman işgalci devletlerin ordu saflarında yer alarak, kimi yerde lojistik destek sağlayarak beraber yaşadığı millete ihanet etmişlerdir. Osmanlı Devleti'nde 1890-1904 yılları arasında katliamların ve şiddet olaylarının yaşandığı tarihlerdir. Ermeni çeteler, vergi toplayan memurlara kılıç ve silahlarla saldırmış, köylere doğru ilerleyerek Müslüman halkı katletmişler, mallarını yağmalamışlardır. Çeteler bu eylemlerle Müslümanları katletmek ardından da düşman medya organlarına fırsat oluşturup, Osmanlının imajını Avrupa kamuoyunda karalamayı amaçlıyorlardı.”

Osmanlı Devleti'nin tehcir kararını Ermeni çetelerine karşı tedbir amaçlı aldığını vurgulayan Fırat, “Osmanlı Devleti, bütün bu olanları değerlendirerek 24 Nisan 1915 Yılında çıkardığı Tehcir yasası çıkarılmıştır. Rakamlar değişik olsa da son yapılan araştırmalara bakıldığında 1915 tehcir edilen Ermeni nüfusu 458 bindir. 1915’te olan olaylar elbette üzücü. Tarihi olayları zamanın şartlarına göre değerlendirmek ve sebep sonuç ilişkisi içinde bakmak lazım. Bu günden düne bakarak değerlendirirsek hata yaparız. Sebep Ermeni çetelerinin işgal güçlerine yardım etmesi, savunmasız halka karşı bebek yaşlı demeden insanlık suçu işlemesidir. Sonuç ise tehcir olmuştur. Eğer devlet kendi koruması altında Ermenileri toplu halde ve kendi sınırları içinde bir bölgeye yerleştirmeseydi, 15 gün önceden hazırlık yapmaları için haber verilmeseydi, tehcir kapsamına sadece ihanet edilenler alınmasaydı, göç bölgesine devlet tarafından konut yapılmasaydı, bu bölge tarıma elverişli bir yer olmasaydı, bölgeye gelen yardım kuruluşların izin verilmemiş olmasaydı ve 1. Dünya Savaşı’ndan sonra 1919 yılında geri dönüş yasası çıkarılmasaydı bu olaya başka türlü bakardık.” değerlendirmesini yaptı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×