Dershane öğrencileri Suriyeli sığınmacılara yardım eli uzattı

Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde boş bir araziye kurdukları çadırlarda yerleşmek zorunda kalan Suriyeli sığınmacılara Özel Suruç Feza Dershanesi öğrencileri yardım eli uzattı.

Dershane öğrencileri Suriyeli sığınmacılara yardım eli uzattı
23 Ocak 2014 Perşembe 13:43

Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde boş bir araziye kurdukları çadırlarda yerleşmek zorunda kalan Suriyeli sığınmacılara Özel Suruç Feza Dershanesi öğrencileri yardım eli uzattı. Suriyeli kardeşlerinin zorlu kış şartlarında kaldıkları çadırlara giden dershane öğrencileri harçlıklarını biriktirerek aldığı giyim ve gıda malzemelerini 10 Suriyeli aileye teslim etti.

Öğrencilerin birlik beraberlik ve kardeşlik duygusu ile ortak hareket ederek Suriyeli kardeşlerine yardım eli uzattıklarını dile getiren Suruç Feza Dershanesi Müdürü Mehmet Karageçili, ’’Suruç’ta zor kış şartlarında tarımsal bir arazide yaşam mücadelesi veren Suriyeli mülteciler için öğrencilerimiz kendi biriktirdikleri harçlıkları bir araya getirip bir yardım yapma kararı almışlar. Öğrencilerimizin bu davranışları bizi çok duygulandırdı, kendilerine teşekkür ederiz. Öğrencilerimizin dünyada maalesef olup biten kan gözyaşı ve acıya sessiz kalmayıp yanı başımızdaki Suriyeli çocukları gördükten sonra kendi aralarında başlattıkları yardım kampanyası çevreden toplayacakları yardımlarla inşallah aralıksız devam edecektir.’’ dedi.

Öğrencilerle beraber Suriyeli mültecilerin çadırlarını ziyaret ederek dağıtılan yardımları koordine eden Feza Dershanesi Rehber Öğretmeni Hatice Yumuk ise, "Biz aslında Suriyeli kardeşlerimizi bir mülteci olarak değil, İslam kardeşliği ve hukuku gereği Suriyeli kardeşlerimizi bir muhacir olarak görüyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Suriye’den açlık ve ölümden kaçarak yerleştikleri Türkiye’de derme çatma çadırlarda kalan Suriyeli muhacirlere her türlü giyim ve erzak yardımı Feza Dershanesi olarak yapacaklarını söyleyen Yumuk, ’’Çetin kış şartlarında ölümden kaçan insanlar burada açlık ve yoklukla mücadele ediyor. Beraberimizde götürdüğümüz yardım poşetlerini ellerimizde gören küçücük Suriyeli çocukların bize doğru koşarken gözlerindeki sevinç ve heyecan duygusunun tarifi anlatılamaz. Biz Ensar olarak kardeşlerimize daha fazla ne yapabiliriz? Bunun derdini taşımalıyız.’’ ifadesini kullandı.

Suriyeli 10 aileye yaptıkları yardımdan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Feza Dershanesi öğrencileri ise, ’’Sevgili Peygamberimizin ’Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir’ hadisinin insanların maddi ve manevi yardımlaşma konusunda ne kadar titiz olması gerektiğinin en güzel örneğidir.’’ diye konuştular. CİHAN

Dershane öğrencileri Suriyeli sığınmacılara yardım eli uzattı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×