Dershane kapatmaya sağlıkçı yorumu: Önce sistem tedavi edilmeli

Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Yalçın, dershanelerin kapatılmasına öngören yasa tasarısına ilişkin “Günümüzde eğitim sistemi hastadır ve tedaviye ihtiyaç vardır.

Dershane kapatmaya sağlıkçı yorumu: Önce sistem tedavi edilmeli
06 Aralık 2013 Cuma 16:08

Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Yalçın, dershanelerin kapatılmasına öngören yasa tasarısına ilişkin “Günümüzde eğitim sistemi hastadır ve tedaviye ihtiyaç vardır. Sistem insana bahşedilen zeka ve yeteneği ortaya çıkarmalıdır. ‘Dershaneleri kapatıp özel okul kurun’ şeklindeki dayatmanın insan fıtratına aykırıdır. Dershaneleri kapatmak işin en kolay yanıdır.” dedi.


Dr. Ali Yalçın, dershanelerin kapatılmasına ilişkin yasa tasarısının yanlış olduğunu belirtti. Ülkedeki eğitim sisteminin gençleri geleceğe hazırlama endişesi taşımadığını söyleyen Yalçın, öğrencilerin yetişmesine yönelik program, teori ve uygulama olmadığının altını çizdi. Sistemin öğrencileri kendi üzerinde bir yük gibi algıladığını vurgulayan Yalçın, şöyle devam etti: “Uzun yıllardır dershane okul tartışmasına tanık oluyorum. Görülen o ki hala milli resmi eğitim sistemimiz büyük bir hastalık içindedir. Kendisini tedavi edecek durumda değildir. Tepsiti doğru yapmak lazım. Bizim eğitim sistemimiz yetersizdir. Sistem öğrencilerin yetişmesine yönelik hiçbir programa, teoriye ve uygulamaya sahip değildir. Sistem bilinçaltında öğrenciyi (direk söylenmese de) hala kendisine yük olarak gören algı ve anlayışa sahiptir. Gençleri geleceğe nasıl hazırlayabiliriz endişesi taşınmıyor.”

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesinin çözüm olmadığına işaret eden Yalçın, “Devlet ‘Ben özel okul açanlara öğrenci başına şu desteği vereceğim, dönüşüm sürecinde aktif destekleyeceğim, sizleri bir yere taşıyacağım’ dese özel okullaşma oranı artar. Sağlıkta dönüşüm projesi sırasında yaşananlarda sağlık sisteminin bir süre sonra kendini hantal bir yapıya taşıdığını gördük. Apartmanlardan özel hastaneler oluşturuldu. Çaycısı, müteahhidi, mühendisi hastaneler kurdu. Algıdan kopuk olduğu için de ‘devleti nasıl sömürürüz, soyarız, biri beş nasıl yaparız’ durumları oluştu. Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi yasası çıktığında da yine sektör ile alakası olmayan kişiler okullar açarak destek almaya çalışılacak. Özel okul açmak da çözüm değildir” diye konuştu.

Allah’ın (CC) insanı zeka ve yeteneklerle donattığını anlatan Yalçın, eğitim sisteminin insandaki bu özellikleri ortaya çıkarması gerektiğini ifade etti. Eğitim sistemini iyileştirmek adına dershaneleri kapatmanın kolaya kaçmak olacağını dile getiren Yalçın, şunları söyledi. “Allah bizi yetenek ve zekalarla donatmıştır. Eğitim bu zeka ve yeteneği ortaya çıkaran bir eğitim sistemi gereklidir. Bu olmuyorsa eğitim sistemi hastadır. Sistem tedaviye muhtaçtır. İşin bir yerinden kestirip atarak, ‘dershaneleri kapatıp özel okul kurun’ şeklindeki dayatmanın insan fıtratına aykırı olduğunu düşünüyorum. İnsan fıtratına uygun olarak en güçlü alternatif ortaya konulmalı, çağa hitap eden modern eğitim sistemi uygulamaya konmalıdır. İyiye olana teveccüh yönünde hiçbir çaba yokken ‘dershaneleri kapatın özel okul kurun’ demek işin en kolay olanıdır. Günümüzde müfredat ile lise ve üniversitelere giriş sınavlarındaki konular tam örtüşmüyor. Eğitim sistemini herkesin ciddi bir eleştiriye tabi tutarak iyileşmesine katkı sunması gerekiyor. Asıl buradan işe başlamak gerekiyor. Dönemsel olarak, hükümetlerle değişen, hatta milli eğitim bakanlarının bakış açılarıyla değişen bir eğitim sistemi olamaz. Eğitim sistemi bir politikadır. Dünyadaki güzel örnekler araştırılarak iyi bir model ortaya konmalıdır.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×