Depremi yaşayan Bolu'da tatbikat yapıldı

Olası bir deprem anında Bolu'da ki ilgili kurumlar hemen organize olup en kısa sürede arama kurtarma çalışmaları yapabilmek için ortaklaşa tatbikat düzenledi.

Depremi yaşayan Bolu'da tatbikat yapıldı
07 Aralık 2013 Cumartesi 10:28

Olası bir deprem anında Bolu'da ki ilgili kurumlar hemen organize olup en kısa sürede arama kurtarma çalışmaları yapabilmek için ortaklaşa tatbikat düzenledi.

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü'nün bahçesinde gerçekleştirilen tatbikat gerçeğini aratmadı. Bolu İl Sağlık Müdürlüğü, Bolu İl Afet Müdürlüğü, Bolu İtfaiyesi ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ortaklaşa düzenlediği tatbikatta 6.8 şiddetinde bir deprem anı canlandırıldı. İl Sağlık Müdürlüğü hizmet binasında düzenlenen tatbikat gereği yangın ve depremler meydana geldi.

Senaryo gereği yangın sırasında dumandan zehirlenen personel binayı terk edemedi. Bunun üzerine UMKE ve Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı ekipler olay yerine gelerek binalarda mahsur kalan yaralıları kurtardı. Binadan çıkarılan yaralılar güvenli toplanma merkezinde kurulan çadırlara taşındı. Daha sonra sedyeyle ambulansa alınan yaralılar hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Enkaz altında kalan yaralılar en kısa sürede binadan çıkarılmaya çalışıldı. Binada mahsur kalan vatandaşlar sedyelerle camdan aşağı indirilerek bina tahliye edildi.

Konu ile ilgili bilgi veren Bolu İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, "Bolu bir deprem bölgesi. Bir ay önce bir deprem yaşadık. Her zaman her türlü felakete hazır olmalıyız. Bu tatbikatları sürekli yapıyoruz. Gördüğünüz gibi ekiplerimiz çok hızlı bir şekilde olay yerine intikal etti. Herkes görevini hızlı şekilde yerine getirdi. Geçen yaşanan depremde Bolu'da bütün ekipler zabıta ve Beygaz ekipleri dahil 15 dakika içerisinde kordine olup olay yerine intikal ettik. Temennimiz böyle bir depremin asla yaşanmaması. Ama ekipler olarak depreme hazırız" ifadelerini kaydetti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×