Denizli'de her 100 hastadan 30'u acil servislerde tedavi edildi

Denizli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Osman Acar, 2013 yılı içerisinde kendilerine bağlı kurumlara başvuran hasta sayısının 3 milyon 700 bin civarında olduğunu söyledi.

Denizli'de her 100 hastadan 30'u acil servislerde tedavi edildi
27 Ocak 2014 Pazartesi 16:03

Denizli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Osman Acar, 2013 yılı içerisinde kendilerine bağlı kurumlara başvuran hasta sayısının 3 milyon 700 bin civarında olduğunu söyledi. Çevre illere de sağlık hizmeti verdiklerini belirten Acar, 2013 yılında poliklinik ve acil servislere başvuran hasta sayısı, hastanelerde yapılan ameliyatlar ve yatan hasta sayıları gibi konularda açıklama yaptı.

Denizli merkezde iki büyük hastaneyle bir ağız ve diş sağlığı merkezi bulunduğunu kaydeden Genel Sekreter Acar, Acıpayam, Buldan, Çal, Çameli, Çivril, Honaz, Kale, Sarayköy ve Tavas ilçelerinde de sağlık hizmetleri yürütüldüğünü dile getirdi: “Denizli ve ilçelerinde 4 bin 500 çalışanımızla 2013 yılında 3 milyon 700 bin civarında hastanın muayenesi gerekleştirildi. Yine 130 bin hasta hastanelerde yatarak tedavi görürken 120 bin hastanın da ameliyatı hastanelerimizde yapıldı. Hastaneye başvuran her 100 hastadan 30’u, acil servislere başvurarak tedavi gördü. Bu da yaklaşık 1 milyon hasta yapıyor. Rakamlara bakıldığında Denizli’nin ve ilçe hastanelerinin bölgeye hitap eden bir konumda olduğunu görüyoruz.”

YATAK SAYISI YÜZDE 10 ARTTIRILDI

Kuruma bağlı hastanelerde, yoğun bakımlar dahil olmak üzere yatak kapasitesinin yüzde 10 arttırıldığını belirten Opr. Dr. Osman Acar, “Hastanede bulunan servisler tedavilerin doktorlar ve hemşireler tarafından birebir yapıldığı, yoğun bakımlar da durumu kritik olan, yani solunum, boşaltım, sindirim gibi herhangi bir sistemde hastanın yaşamını tehdit edecek bir gelişme olması durumunda tedavi edildiği yerlerdir. Yoğun bakımlar diğer ünitelere göre ileri teknolojinin kullanıldığı, daha çok doktor ve hemşire tarafından hastanın birebir tedavisinin uygulandığı alanlardır. Tüm bunları gözönüne alarak 2012 yılında bin 423 olan yatak sayısı, yaklaşık yüzde 10 arttırılarak 2013 yılında bin 543’e çıkarılmıştır.” dedi.

Denizli’de 2013 yılında sağlık alanında birçok yenilik yapıldığını da aktaran Acar, 2014'te hizmetlerin bütün hızıyla devam edeceğini açıkladı: “2013 yılında Servergazi Devlet Hastanesi’nde 10 yataklı Anne Oteli kurulurken Denizli Devlet Hastanesi’nde obezite polikliniği açıldı. Yine Denizli Devlet’te Onkoloji Konseyi Kanser Heyeti kuruldu. Ayrıca 24 saat anjiyo uygulamasına geçildi. Acıpayam’da Başbakanımız'ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle 100 yataklı yeni bir hastane açıldı. 2013 yılında yapılan bu projelerin yanında, 2014 yılında da önemli projelere imza atacağız.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×