Denizli Barosu: Hukuka müdahale hiçbir zaman bu kadar doğrudan olmamıştı

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş'ın, Adalet Bakanı Müsteşarı Kenan İpek tarafından tehdit edildiği iddiasına Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan da tepki gösterdi.

Denizli Barosu: Hukuka müdahale hiçbir zaman bu kadar doğrudan olmamıştı
24 Ocak 2014 Cuma 11:38

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş'ın, Adalet Bakanı Müsteşarı Kenan İpek tarafından tehdit edildiği iddiasına Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan da tepki gösterdi. İlhan, hukuka müdahalenin hiçbir zaman bu kadar doğrudan olmadığını ifade etti.

Baro Başkanı İlhan, açıklamasında şunları kaydetti: “Hukuka müdahalelerin olduğunu biliyorduk, ancak bu kadar net, insanların gözüne sokarcasına, bir soruşturmada talimat yerine getirilmedi diye bir başsavcının görevden alelacele alındığına ilk kez şahit oluyoruz. Hukuka hizmet etmek isteyen ben bile baro başkanı sıfatımla yaşanandan büyük bir hicap duyuyorsam, sade vatandaşın kendini güvende hissetmesi mümkün değildir. Yaşananlar, bağımsız yargıya doğrudan müdahalenin en üst boyutudur. Yargı bağımsızlığı ortadan kalktığı sürece savcılar da 657’ye tâbi birer memur pozisyonuna düşürülmeye çalışılıyor.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×