Denizlerde bombalı gemi alarmı!

Sahil Güvenlik Komutanlığı Suriye'den Türkiye limanlarına gelen gemilerde bomba transferleri yapıldığı duyumlarını rapor etti.

Denizlerde bombalı gemi alarmı!
24 Mart 2015 Salı 11:03

İstihbarat birimleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın çalışmalarında Akdeniz’de Suriye başta olmak üzere komşu ülkelerden Türkiye’ye gelen ticari vasıflı gemilerde terörist grupların, militan ve bomba transferleri yaptıkları anlamında istihbari bilgilere ulaşıldı.

Grupların bilhassa ticari gemileri bu erek için kullandıkları belirleme edildi. Bunun üstüne Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgesindeki limanlar ‘Son beş durağı bünyesinde Suriye bulunan ticari gemileri iyi arayın’ şeklinde uyarıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan tahsil edilen İkaz bilgi notası sonrası da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Müdürlüğü, bağlı bütün bölge müdürlüklerine konuda dikkatli olunmasını arzulayan bir ova gönderdi. 

Son beşe dikkat!

Sahil Güvenlik Komutanlığı bilgi notunu 3 Mart’ta bütün ilgili birimlere gönderdi. Uyarılarda bilhassa Suriye’den gelen yahut rotası bünyesinde Suriye limanları bulunan ticari gemilere dikkat edilmesi gerektiğinin altı çizildi. Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü de alınacak tedbirler kapsamında limanlardaki müdürlüklerden, limanlara ticari maksatla giriş yapan, gemi sahibi, kaptanı veya personeli Suriye uyruklu bulunan yahut son beş uğrak limanı bünyesinde Suriye limanları bulunan gemilerin kontrollerinin sıklaştırılması istedi. Limanlara, kontrollerde  risk niteliğine nazaran Sahil Güvenlik Komutanlığı’yla koordineli şekilde çalışılabileceği söylendi.

Anlık bilgi paylaşımı

İstihbarat raporlarında güneydoğu illerindeki hudut kapılarında ve liman gümrük bölgelerinde kaçakçılıkla savaş konusu için işbirliği amaçlı şekilde Sahil Güvenlik Komutanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü ve Risk Yönetimi Kontrol Genel Müdürlüğü 27 Şubat’ta da bir değerlendirme toplantısı yapıldığı öğrenildi. Yapılan toplantı sonunda ise bilhassa liman gümrük bölgelerindeki kaçakçılık olaylarının önlenmesi için Sahil Güvenlik Komutanlığı ile anlık bilgi paylaşımı kararı alındı.

Patlayıcı transferi yapıyorlar

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Müdürlüğü’nün yazısında “Suriye başta olmak üzere komşu ülkelerden deniz yoluyla ülkemize geçiş yapma ihtimali bulunan terörist unsurların kişi, patlayıcı madde vb. transferlerinin gerçekleşmesine yönelik tahsil edilen duyumlarda son zamanlarda yükseliş gözlendiği, bununla beraber teröristlerin ülkemizi, başta Avrupaolmak üzere öteki devletlere geçiş maksadıyla da kullandıkları belirleme edilmiştir. Olası terörist eylemlerin önlenmesi amacıyla  istihbari bilgiler kapsamında Bölge Müdürlüğümüz ve bütün bağlantı idarelere lüzumlu tedbirlerin ivedilikle alınması” denildi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×