Denge Hukuk ve Düşünce Derneği Başkanı Çakır: Haşim Kılıç doğru konuşuyor

Hatay'da faaliyet gösteren Denge Hukuk ve Düşünce Derneği Başkanı Av. Muhammet Çakır, baskı ve ötekileştirmenin yapıldığı bir günde Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, toplumsal doğruları cesaretle dillendirme erdemi gösterdiğini...

Denge Hukuk ve Düşünce Derneği Başkanı Çakır: Haşim Kılıç doğru konuşuyor
01 Mayıs 2014 Perşembe 16:13

Hatay'da faaliyet gösteren Denge Hukuk ve Düşünce Derneği Başkanı Av. Muhammet Çakır, baskı ve ötekileştirmenin yapıldığı bir günde Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, toplumsal doğruları cesaretle dillendirme erdemi gösterdiğini belirterek tebrik etti.

Denge Hukuk ve Düşünce Derneği Başkanı Av. Muhammet Çakır, Anayasa Mahkemesi'nin 52 kuruluş yıldönümünde Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamaları üzerine bir açıklama yaptı. Başkan Çakır, Türkiye'nin tüm kurumlarıyla demokratik bir işleyişe sahip olması için hukuk devleti olması gerektiği belirtilen açıklamada, son dönemde mesnetsiz iddialarla hukuk sisteminin yıpratıldığını belirtti.

Av. Çakır yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Hukukun üstünlüğü ilkesinin yara almasının iş dünyasında da ciddi tedirginliğe sebep olduğu bu dönemde, Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç'ın Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 52. yılı sebebiyle yaptığı konuşmada; hukuk karşısında her bir bireyin eşit olması, hukukun üstünlüğü, demokratik sistemlerde güçler ayrılığı ilkesinin hayati rolü ve yargının bu güç dengesindeki yeri, başta insan onuru olmak üzere bireysel hak ve özgürlüklerin garanti altına alınması gibi evrensel değerlere vurgu yaparak ilgili herkese çağrıda bulunmasını takdir ettiğimizi ifade etmek isterim. Ayrıca, baskı ve ötekileştirmenin zirve yaptığı günümüzde, toplumsal doğruları cesaretle dillendirme erdemini gösteren Sn. Haşim Kılıç'ı candan tebrik ediyorum. Bu cesur, onurlu, kararlı ve tarafsız duruşun tüm yargı mensuplarına, karar verirken her şart ve zamanda sadece ve sadece hukuku temel almaları için ilham vereceğini ümit ediyorum."

"ELEŞTİRİLER DİKKATE ALINMALI"

Anayasal düzenimizin garantisi olan Anayasa Mahkemesi'nin Başkanı'nın mahkemenin bütün üyelerinin onayını alarak, adaletin tesisine dair hem hukuk sistemine hem de siyaset alanına yönelik eleştirileri dikkatle ele alınmalı ve değerlendirilmelidir." diyen Av. Muhammet Çakır açıklamasında, “Yakın tarih bize toplumların sıkıntılı dönemleri ancak hukuku işleterek ve ortak toplumsal değerleri yücelterek aşabileceklerini göstermiştir. 'Adalet Mülkün Temelidir' ifadesinde tam manasını bulan hukukun üstünlüğü ve adalet anlayışının devletin ve toplumsal refahın merkezi olduğu gerçeğini asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Bir toplumun vicdanı olan hukuk sistemi, karşısındaki güçlü de olsa, haklı olanın hakkını alabileceğinin teminatı olmalıdır.” ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×