Demirtaş'a yol gösterenlere soruşturma

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde geçen 28 Aralık'ta, Roboski Derneği'nce düzenlenen anma etkinliğindeki 7 kişi hakkında soruşturma açıldı.

Demirtaş'a yol gösterenlere soruşturma
10 Mart 2015 Salı 18:59

Şırnak'ın Uludere İlçesi’nde geçen 28 Aralık’ta, Roboski Derneği’nce düzenlenen anma etkinliğinde, yöresel giysi giyip yakalarına ’görevli’ kartı takarak gelenleri yönlendiren 7 şahıs hakkında, ’kamu vazifesini usulsüz üstlenmek’ suçlamasıyla soruşturma açıldı.

Uludere’nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda 34 şahıs yaşamını yitirmişti. Ölenlerin ailelerinin yaşadığı Uludere’ye bağlı Gülyazı Köyü’nde geçen sene Aralık ayında yapılan ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katıldığı anmada, oluşturulan uyum komitesi nedeni ile görevlendirilen 7 şahıs konusu için Uludere Cumhuriyet Savcılığı nedeni ile soruşturma açıldı. Anmada yöresel kıyafetler giyerek, törende gelen misafirleri yönlendiren yakalarında ’görevli’ kartı olan 7 kişiye, ’kamu vazifesini usulsüz üstlenme’ gerekçesiyle soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında Oktay Encü, Sıddık Encü, Hacı Encü ve Mesut Encü çağrıldıkları savcılıkta anlatım verdi. Diğer 3 insanın de ifadeye çağrılacağı söylendi.
 
Uludere Cumhuriyet Savcılığı, haklarında soruşturma açılanları anma etkinliğinde çekilen fotoğraf ve görüntülerden saptadı. İfade işleminin peşinden dava açılması şeklinde 7 kişi, ’kamu görevinin usulsüz şekilde üstlenilmesi’ maddesi kapsamında yargılanacak.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×