Demirtaş: Faili meçhul cinayetlerle ilgili güçlü bir siyasi irade yok

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Güneydoğu'da işlenen faili meçhul cinayetlerin soruşturulmasıyla ilgili şuan güçlü bir siyasi iradenin olmadığını söyledi.

Demirtaş: Faili meçhul cinayetlerle ilgili güçlü bir siyasi irade yok
24 Ocak 2014 Cuma 12:03

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Güneydoğu'da işlenen faili meçhul cinayetlerin soruşturulmasıyla ilgili şuan güçlü bir siyasi iradenin olmadığını söyledi. Demirtaş, bugüne kadar faili meçhul cinayetlerle ilgili açılan davaların da aile ve avukatların mücadelesi sonucu açıldığını belirterek, "Gerçekten şuan ki iktidarın destek vereceği bir siyasi irade gereklidir. Biz iktidarda hem de adliyelerde şuan faili meçhul cinayetlerde güçlü bir irade görmüyoruz." dedi.

Diyarbakır'da 1993 yılında JİTEM tarafından öldürülan Kürt yazar ve düşünür Musa Anter davasının duruşmasını takip etmek için adliyeye gelen Demirtaş, gazetecileri faili meçhul cinayetlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bölgede binlerce faili meçhul cinayetin olduğunu anımsatan Demirtaş, bunların soruşturulması için özel bir ekibin oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Demirtaş, "Hem adliye bünyesinde hem de siyasi irade olarak bunun arkasında duracak bir siyasi anlayışın olması gerekir. Bugüne açılan davaların çoğu ailelerin ve avukatların mücadelesi sonucu açılmıştır. Yani hiçbir savcı elindeki dosyayı derinlikli inceleyerek neticeye ulaşmış değil. Bunun için adliyelerde özel ekiplerin oluşturulması gerekir. Ve gerçekten şuan ki iktidarın destek vereceği bir siyasi irade gereklidir. Biz iktidarda hem de adliyelerde şuan faili meçhul cinayetlerde güçlü bir irade görmüyoruz." diye konuştu.

"FAİLİ MEÇHULLERE İMZA ATANLARDAN HESAP SORULMUYOR"

Apê Musa(Musa Anter) cinayetinin çok uzun yıllar sonra ailesi ve halkın uğraşları sonucu belli bir noktaya geldiğini ve dava açıldığını dile getiren Demirtaş, "Davada şimdilik bir tutuklu sanık var. Aslında davada ailenin de bizim de hepimizin de beklentisi Musa Anter cinayetinin arkasındaki siyasi iradenin, siyasi gücün ortaya çıkarılmasıdır. Şuanki yargılama işin bu yönünü araştıran, sorgulayan bir yargılama değil maalesef." dedi.

Tetikçilerin kim olduğunun ortaya çıkarılması ve hesap sorulması önemli olduğunu dile getiren Demirtaş, ancak asıl o dönemki binlerce faili meçhul cinayete imza atan ve sorumlu olan başbakanından, bakanından emniyet genel müdürlüğüne kadar, Genelkurmay, jandarma genel komutanlığa kadar bütün sıralı yetkililerin tamamının soruşturulması ve ifadesinin alınması gerektiğini söyledi. Demirtaş, "Bu yapılmadığı sürece, yani o dönemdeki sıralı yetkililerden hesap sorulmadığı müddetçe, biz Musa Anter cinayetinin gerçekleri ortaya çıkarak bir yargılama olmayacağını belirtiyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız." şeklinde konuştu.
CİHAN

Demirtaş: Faili meçhul cinayetlerle ilgili güçlü bir siyasi irade yok


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×