DEDAŞ personeline ilk yardım kursu

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nde (DEDAŞ) çalışan 30 personel, Sağlık Bakanlığı’nın 2459 sayılı yönetmeliği kapsamında temel ilk yardım eğitimi gördü.

DEDAŞ personeline ilk yardım kursu
27 Mart 2014 Perşembe 13:03

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nde (DEDAŞ) çalışan 30 personel, Sağlık Bakanlığı’nın 2459 sayılı yönetmeliği kapsamında temel ilk yardım eğitimi gördü.

Özelleştirme sonrasında vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak için çalışmalarını yoğunlaştıran Dicle EDAŞ, iş güvenliği ve eğitimi konularına da önem veriyor. Çalışanların iş güvenliğini ön planda tutan Dicle EDAŞ, Sağlık Bakanlığı'nın 2459 sayılı yönetmeliği kapsamında 30 personelini temel ilk yardım eğitiminden geçirdi. Sağlık Bakanlığı'na bağlı Batman İlk Yardım Eğitim Merkezi'nde düzenlenen eğitimde, kalp krizi, elektrik çarpmaları, yüksekten düşme, trafik kazaları ve her türlü travma konusunda personele uygulamalı eğitim verildi.

Personele eğitim veren ilk yardım eğitmeni Şehmus Temiz, Türkiye’de ilk yardım kazalarında vefat eden insan sayısının trafik kazalarında vefat eden insan sayısından fazla olduğunu belirterek, başta kurumlar olmak üzere tüm bireylerin ilk yardım eğitimi konusunda bilgi sahibi olması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin yetiştirdiği ünlü siyasetçilerden Aydın Menderes’in geçirdiği kazadan değil, kaza sonrası yapılan yanlış ilk yardım müdahalesi sonucu felç kaldığını hatırlatan Temiz, “Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliği doğrultusunda temel ilk yardım eğitimi tüm kurumlar için zorunludur. Ama o bilinç, özellikle Batman için tam olarak yerleşmiş değil. Bu bilincin oluşturulması ve tüm kurumların buna iştirak etmesi, çalışanlar kadar vatandaşlar için de önem arz ediyor. Çünkü, ilk yardım sadece iş yerinde gerekli olan bir şey değil. Evde, sokakta, parkta, piknikte yani hayatın her safhasında gerekli olan bir şeydir. Biz burada personele gerekli eğitimi veriyoruz. Çünkü, olası olay ve kazalarda ilk 3-5 dakika çok önemlidir. Sağlık ekiplerinin kaza yerine ulaşması devresinde ilk yardım eğitimi alan bir kişi kazazedeye doğru şekilde yardım ederse yaşama oranı yükseliyor.” diye konuştu.

İlk yardım eğitmeni Temiz, acil bir durumda yapılması gereken teknikler ve yapılmaması gereken uygulamalarla alakalı katılımcıları bilgilendirdiklerini ifade ederek, Dicle EDAŞ’ın ilk yardım eğitimine verdiği önem nedeniyle teşekkür etti ve diğer kurumlara örnek olması temennisinde bulundu.

DEDAŞ iş güvenliği uzmanı Lokman Yorulmaz ise kurum olarak kursa 30 kişi ile iştirak ettiklerini belirterek, çalışanların kursa verdiği ilgiden memnun olduklarını söyledi. İş güvenliği uzmanı Yorulmaz, elemanlarının ağır işlerde çalıştıklarını belirterek, “Dicle EDAŞ olarak vatandaşlara en iyi hizmeti sunabilmek için yoğun ve zor şartlarda çalışan bir kurumuz. Özellikle sahada çalışan ekiplerimiz ağır ve tehlikeli işlerde çalışıyor. İş riskini azaltmak için her türlü tedbiri alıyoruz ve eğitimini veriyoruz. Buna ek olarak çalışanlarımıza temel ilk yardım eğitimini de vermek istedik. Kurs gayet iyi geçti. Elemanlarımız gerek sahada, gerekse de iş yerinde olası kazalarda ilk müdahalenin yapılması, sakatlıkların önlenmesi, sağlık ekipleri gelinceye kadar sağlıklı ortamların oluşturulması konusunda yeterli bilgiye sahip oldu. Eğitimlerimiz uygulamalı geçti. Gayet verimli bir eğitim oldu. Batman İlk Yardım Merkezi yetkililerine teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

İlk yardım eğitimi alan 30 personelin Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan sınava tabi tutulacakları ve başarılı olan çalışanlara sağlık bakanlığı onaylı ilk yardım sertifikası ve ilk yardım kimlik kartının verileceği öğrenildi.CİHAN

DEDAŞ personeline ilk yardım kursu

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×