Dayanışma masrafının yarısını karşılayan Bavyera rahatsız

Almanya'da fakir eyaletlerin ekonomik yapılarını güçlendirmek için uygulanan Eyalet Bütçe Denkleştirme Sistemi'ne Bavyera eyaleti 2013 yılında toplam 4,3 milyar Euro ödedi.

Dayanışma masrafının yarısını karşılayan Bavyera rahatsız
16 Ocak 2014 Perşembe 19:18

Almanya'da fakir eyaletlerin ekonomik yapılarını güçlendirmek için uygulanan Eyalet Bütçe Denkleştirme Sistemi'ne Bavyera eyaleti 2013 yılında toplam 4,3 milyar Euro ödedi. Eyaletin bu havuza 2012 yılına kıyasla 525 milyon Euro daha fazla para aktardığının ortaya çıkması öteden beri var olan tartışmaları yeniden alevlendirdi. Bavyera Maliye Bakanlığı’nın hesaplarına göre Bavyera, havuzun toplam bütçesinin yüzde 51'ini üstlendi. Bavyera dışında Hessen eyaleti 400 milyon Euro’luk artışla 1,7 milyar Euro ve Baden-Württenberg eyaleti yaklaşık 300 milyon Euro daha az ödeyerek sisteme yaklaşık 2,4 milyar Euro aktardı.

16 eyaletin bulunduğu Almanya'da sadece üç eyalet sisteme 2012 yılında 7,9 milyar Euro öderken, diğer eyaletler ise havuzdan para aldılar. Havuzdan en fazla para alan eyaletler arasında Berlin ve Doğu Almanya eyaletleri yer alıyor. Uygulamadan rahatsız olan Bavyera ve Hessen eyaletleri, geçen yıl Federal Anayasa Mahkemesi'ne şikayette bulunmuştu.

Bavyera Maliye Bakanı Markus Söder bu durumu 'hazmedilemez' olarak nitelendirdi. Tutzing Siyasi Bilimler Akademisi Müdürü Prof. Dr. Ursula Münch ise, sistemin amacının zengin eyaletleri mali açıdan zarara uğratmadan ekonomisi yeterince iyi olmayan eyaletlerin teşvik edilmesi olduğunun altını çizdi.

Ancak havuza sadece bir eyalet tarafından para aktarılmasının sistemin taleplerini karşılamadığı şeklinde algılanacağını söyleyen Münch, Bavyera açısından bakıldığında zengin olanların cezalandırıldığı algısının oluştuğunu ve bu sebeple sisteme yeni düzenlemeler getirilmesi gerektiğini söyledi. Münch, Büyük Koalisyon hükümetinin yasal değişiklik için Federal Konsey’in de onayına ihtiyacı olduğunu belirtti. Münch ayrıca, sistemin daha önce de Anayasa Mahkemesi’ne şikayet edildiğini, ancak karar verilmesinin pek kolay olmadığını sözlerine ekledi.

Yeşiller de Bavyera hükümetinin, şikayeti geri alıp havuzdan para alan eyaletlerle görüşmesi gerektiğini açıkladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×